Večer severských jazyků

Severské země jsou fascinující nejen svou přírodou, kulturou a životním stylem, ale také množstvím pozoruhodných jazyků. Některé z nich, například dánština, norština a švédština, jsou severogermánské, a tedy příbuzné němčině a angličtině, jiné nepatří ani mezi jazyky indoevropské – takovou je třeba ugrofinská finština. Vedle těchto větších jazyků se ale na Severu mluví i sámštinami, kvénštinou nebo meänkieli, specifické jsou také jazyky ostrovní – faerština, islandština a grónština. Spletitým labyrintem severských jazyků provedou během večera návštěvníky přední čeští odborníci prostřednictvím krátkých prezentací. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriozními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz o ceny. Pro každého bude přichystaný také malý tematický dárek.

K vidění bude také roll-upová výstava, která spolu s webem informuje o mnoha zajímavostech týkajících se jazyků severní Evropy. Obrazový doprovod je dílem ilustrátorky a grafičky Evy Holé.

Akce se koná v suterénním sále baru Myslíš? (Skořepka 3, Praha 1) v úterý 22. března 2022. Program začíná od 19.00, výstava bude k vidění od 18.00.

Vstup volný.

Výstava a web vznikly v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2018–⁠2020 na FHS UK a financovaného z Fondů EHP.