#ReadNordicFilm: Dohoda

Pakt mladého básníka a stárnoucí hvězdy literárního nebe

Spisovatelka Karen Blixen je právě na vrcholu slávy a získala nominaci na Nobelovu cenu za literaturu. Od jejího návratu z Afriky už uplynulo více než patnáct let, kniha Vzpomínky na Afriku, v níž Blixen vypráví o této nelehké životní etapě, se stala literární senzací, podobně jako její povídkové sbírky. Přestože jí literární svět leží u nohou, drží se Karen Blixen v ústraní. Ze své ulity však vystoupí, když potká nadaného mladého básníka Thorkilda Bjørnviga a vezme jej pod svá křídla výměnou za neochvějnou loajalitu. Slibuje mu literární slávu, pokud ji na oplátku bude bezpodmínečně poslouchat…

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na dánské drama podle skutečných událostí

DOHODA (Pagten, Dánsko, 2021, 115 min)

Režie: Bille August
Scénář: Christian Torpe
Hrají: Birthe Neumann, Anders Heinrichsen, Asta August, Simon Bennebjerg, Nanna Skaarup Voss, Marie Mondrup, Kurt Dreyer, Jytte Kvinesdal, Téo Lepetit

Roli Karen Blixen suverénně ztvárnila oceňovaná Birthe Neumann (a právem si za Dohodu odnesla dánskou filmovou cenu Robert v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli); role Thorkilda Bjørnviga se zhostil dosud poměrně neznámý herec Simon Bennebjerg. Režisér filmu Bille August, držitel Oscara a Zlaté palmy, na tomto snímku podobně jako u filmu Tiché srdce opět spolupracoval se scenáristou Christianem Torpem.

Úvod k filmu se zaměří na osobnost Karen Blixen a na její literární tvorbu dostupnou v češtině, zejména díla, k nimž se Dohoda až symbolicky vztahuje (Vzpomínky na Afriku, Sedm fantastických příběhů). Stranou nezůstanou ani přeložené publikace o Karen Blixen od jiných autorů, respektive autorek, jež život této výjimečné ženy inspiroval.

V originálním znění s českými titulky.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

15. 3. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Jitka Jindřišková
– vstupné: 155 Kč; online na edisonfilmhub.cz

22. 3. 18:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Barbara Gregorová
– vstupné: 110 Kč (90 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci v rámci cyklu #ReadNordicFilm pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art a distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.

Foto: filmeurope.cz