Uvedení knihy Paměti finského maršála

Gustaf Mannerheim byl v anketě finské veřejnoprávní televize zvolen největším Finem. Prakticky celý svůj život zasvětil službě své zemi a stál u všech významných dějinných událostí, kterými si Finsko v turbulentní první polovině 20. století prošlo. Do světové historie se zapsal především jako vrchní velitel finské armády, který za zimní a pokračovací války pomohl ubránit Finsko před mnohonásobnou sovětskou přesilou. České vydání obsáhlých Pamětí finského maršála (vyd. Academia, 2022) představí historik Tomáš Masař a překladatel Michal Švec. Moderuje finštinář Jan-Marek Šík.

Gustaf Mannerheim (1867–1951) pocházel z finskošvédského šlechtického rodu. V době, kdy bylo Finsko součástí ruského carství, vystudoval prestižní Nikolajevskou jezdeckou školu v Petrohradě a jako důstojník sloužil téměř třicet let v ruské armádě. Na začátku 20. století se účastnil se rusko-japonské války a vedl několikaletou výzvědnou expedici do střední Asie a Číny. Po revolučním roce 1917 a s ním spojeným vyhlášením nezávislosti Finska stanul za občanské války v čele bílých gard a dovedl je k vítězství nad proruskými rudými gardami. Ve 30. letech působil v Radě obrany, která upozorňovala na nedostatky obranyschopnosti země a po vypuknutí zimní války se stal vrchním velitelem finské armády a odvrátil hrozbu vojenské porážky a okupace Finska Sovětským svazem. Finské armádě velel i za války pokračovací, v níž Finové usilovali o znovudobytí ztracených území. Službu státu zakončil v letech 1944–1946 v roli prezidenta republiky. Obsáhlé paměti, které Mannerheim sepisoval na sklonku života ve švýcarském sanatoriu, jsou jedinečným svědectvím o klíčových událostech dějin severní Evropy z pohledu jednoho z jejich nejvýznačnějších aktérů. Velká část knihy je věnovaná zejména historii finsko-sovětských válek, v nichž se Finové obdivuhodně ubránili mnohokrát větší armádě SSSR.

Knihu Paměti finského maršála doplněnou řadou map a historických fotografií vydalo v překladu Michala Švece nakladatelství Academia roku 2022. V češtině titul vychází vůbec poprvé.

Brněnské uvedení knihy proběhne v úterý 15. listopadu 2022 od 17:00 v kavárně knihkupectví Academia (náměstí Svobody 79/13, Brno).

Vstup volný

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s nakladatelstvím Academia v rámci festivalu Dny Severu 2022. Akce je součástí celoročního literárního projektu Skandinávského domu, který probíhá za podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.