Dny Severu 2022

Třináctý ročník festivalu severské kultury se zaměří na Sever a svět.

Festival zahájíme 2. listopadu ve vzducholodi Gulliver besedou se švédskou novinářkou Matildou Voss Gustavsson, které nyní v češtině vychází reportážní kniha Klub o zneužívání moci, kultuře mlčení a problematice společensky přehlíženého sexuálního násilí. Partnerkou v debatě jí bude Linda Bartošová, autorka knihy Novinářky. Druhou severskou autorkou, která na festival zavítá, letos bude dánská spisovatelka a hudebnice Annette Bjergfeldt s knihou Kodaňská Píseň písní, jež si bude v Praze i v Brně povídat s českou spisovatelkou Markétou Hejkalovou. Té nedávno vyšel nový román Dům pod náměstím.

V obou městech se můžete těšit také na besedu o osobnosti „největšího Fina“ a válečného hrdiny Gustafa Mannerheima, a to u příležitosti českého vydání knihy Paměti finského maršála, a na promítání dánského filmu Dobrý zrádce, který zachycuje boj jediného muže za osvobození Dánska z područí nacistů. V Praze se uskuteční ještě dvě další promítání, přičemž i švédský film Poslední věta a norský film Králův nesouhlas spojuje období druhé světové války a snahu jednotlivců bránit v rozpínavosti hitlerovskému Německu. Dohromady tak snímky nabízejí unikátní srovnání dánské, švédské a norské perspektivy.

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:

2. 11. 19:00 Svědectví žen: Matilda Voss Gustavsson a Linda Bartošová (Centrum současného umění DOX)
4. 11. 20:00 Promítání: Králův nesouhlas (Kino Evald)
8. 11. 19:00 Promítání: Dobrý zrádce (Edison Filmhub)
9. 11. 17:30 Uvedení knihy Paměti finského maršála (Cafe Academia)
10. 11. 19:00 Rodina ve víru dějin: Annette Bjergfeldt a Markéta Hejkalová (Božská Lahvice)
16. 11. 20:00 Promítání: Poslední věta (Kino Evald)

PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:

7. 11. 20:00 Promítání: Dobrý zrádce (Kino Art)
9. 11. 18:00 Rodina ve víru dějin: Annette Bjergfeldt a Markéta Hejkalová (MZK)
15. 11. 17:00 Uvedení knihy Paměti finského maršála (Knihkupectví Academia)

Více informací viz po rozkliknutí názvů jednotlivých akcí.

Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.