Rodina ve víru dějin: Annette Bjergfeldt a Markéta Hejkalová

Jak se liší životní osudy obyvatel dvou malých evropských zemí, vklíněných mezi velké světové hráče?

Hlavním literárním večerem letošního ročníku festivalu Dny Severu bude beseda s dánskou spisovatelkou a písničkářkou Annette Bjergfeldt a českou spisovatelkou Markétou Hejkalovou, jejichž nejnovější knihy mají leccos společného.

Annette Bjergfeldt líčí ve strhujícím debutovém románu Kodaňská Píseň písní příběh tří generací jedné neobyčejné rodiny, v níž se mísí švédská a ruská kultura. Neotřelá rodinná sága s prvky magického realismu vypráví o osudových setkáních, nesplněných snech a nečekaných dobrodružstvích.

Také v nejnovější knize Markéty Hejkalové Dům pod náměstím hraje hlavní roli starý dům, který pamatuje velké dějiny, a jeho obyvatelé, kteří se s nimi museli vypořádat. Spisovatelka při psaní vycházela z vlastní rodinné historie a nechává v románu zaznít staré, pozapomenuté příběhy.

Během besedy se zaměříme na příběhy lidí, kteří na vlastní kůži zažili bouřlivé okamžiky dvacátého století v evropské perspektivě a také na odlišný přístup autorek k psaní rodinné ságy.

Dánsky a česky, tlumočeno do češtiny.

DATA A MÍSTA KONÁNÍ:

9. 11. 18:00 BRNO, Moravská zemská knihovna – konferenční sál (Kounicova 65a)
– moderuje Barbara Gregorová
– úryvky čte herečka Kateřina Jebavá
– vstup volný

10. 11. 19:00 PRAHA, Božská Lahvice (Bílkova 122/6)
– moderuje Michal Švec
– úryvky čte herečka Marie Jansová
– vstup volný

© Leif Ascanius Sol, salomonssonagency.se; kavarna.hostbrno.cz

Annette Bjergfeldt (nar. 1961) je dánská písničkářka, skladatelka a spisovatelka. Řadu let žila ve Spojených státech, kde koncertovala a psala písně pro jiné interprety. Mimoto se věnuje malování a pořádá workshopy pro písničkáře. Napsala knihu o skládání hudby a tři knížky pro děti. Práva na její románový debut Kodaňská Píseň písní (česky v překladu Roberta Novotného vydalo nakl. Host) se prodala do osmnácti zemí.

Markéta Hejkalová (nar. 1960) je spisovatelka a překladatelka finské literatury. Pracovala jako konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách a byla členkou světového výboru PEN klubu. Žije v Havlíčkově Brodě, kde každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh. Napsala řadu knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků. Dům pod náměstím (nakl. Host) je jejím nejnovějším literárním počinem.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s nakladatelstvím Host, Moravskou zemskou knihovnou a Božskou lahvicí za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a Velvyslanectví Dánska v ČR.