Severští hosté na veletrhu Svět knihy Praha 2016

Severské země budou čestným hostem veletrhu Svět knihy Praha 2016. Do Prahy tak zavítá 18 severských hostů: 17 spisovatelů a znalec díla Knuta Hamsuna.

Na koho se můžete těšit?

Majgull Axelssonová_MetaforaMajgull Axelssonová (1947) je švédská prozaička a původním povoláním novinářka. Ohromný úspěch u čtenářů ale zaznamenala románem Dubnová čarodějka, přeloženým do řady jazyků a odměněným prestižní Augustovou cenou. Román je fantazijní postmoderní experiment, dokonalá ukázka švédského magického realismu. V češtině ještě vyšel román Ta, kterou jsem se nestala. Na Noc literatury a veletrh Svět knihy Praha 2016 autorka přijede představit novinku Nejmenuji se Miriam.

 

Jostein Gaarder_Niklas LelloJostein Gaarder (1952) je norský spisovatel knih převážně pro děti a mládež. Ve svých knihách pojednává o základních otázkách lidské existence a nabádá čtenáře k tomu, aby neztráceli schopnost okouzlení ze světa kolem. Hned jeho druhá kniha Sofiin svět, román o dějinách filosofie, autora proslavila a stala se světovým bestsellerem. Kromě filozofických hříček pro děti a mládež se věnuje také tvorbě pro dospělé – jmenujme zejména díla Vita brevis a Principálova dcera.

 

Elina Hirvonen_Carl Bergman WSOYElina Hirvonen (1975) je finská spisovatelka. Studovala psaní, literární vědu a také filmovou dokumentaristiku. Po škole se nějaký čas věnovala novinařině. Literární svět ohromila hned svou prvotinou. Román Až vyprší čas je její třetí kniha. I na poli filmového dokumentu dokázala zaujmout debutem. Její první film, který se zabývá dnes velmi aktuálním tématem lidí utíkajících z Afriky do Evropy, získal hlavní cenu na Mezinárodním festivalu v Amsterodamu v kategorii Student award.

 

Jørn Lier Horst_Marius Batman VikenJørn Lier Horst (1970) je norský spisovatel detektivních románů a dramatik žijící ve Stavernu. Do roku 2013 pracoval jako vrchní vyšetřovatel v policejním okrsku Vestfold a kromě policejního vzdělání studoval také kriminologii, filozofii a psychologii. Znalost prostředí i vyšetřovacích metod využívá ve své literární práci. Za román Na zimu zavřeno získal prestižní Cenu norských knihkupců. Se sérií CLUE, do které patří Záhada mloka, se zaměřil na zcela jiné publikum – čtenáře ve věku 9–13 let.

 

Katja Kettu 4_Ofer Amir WSOYKatja Kettu (1978) je finská spisovatelka a režisérka animovaných filmů, takže své světy ztvárňuje jak slovem, tak obrazem. V jejím psaní se setkává krása s ošklivostí, nevinnost se zvrhlostí. Kritika i čtenáři oceňují mimo jiné její originální poetický jazyk čerpající například z laponského dialektu nebo z tradice magického realismu. Její třetí román Porodní bába se stal literární senzací nejen ve Skandinávii. Nakladatelství Argo nyní chystá k vydání další knihu – sbírku povídek Sběratel dýmek.

 

Nils Magne Knutsen_Tom BenjaminsenNils Magne Knutsen (1943) je jedním z největších znalců života a díla norského spisovatele Knuta Hamsuna. Jeho profesní dráha je spjata s Univerzitou v Tromsø, kde po několik desetiletí vyučoval severské literatury. Napsal a editoval řadu knih týkajících se Hamsuna, dalších skandinávských spisovatelů a severního Norska. Za své zásluhy získal řadu ocenění, včetně nejprestižnějšího norského vyznamenání, Řádu svatého Olafa.

 

Kim LeineKim Leine (1961) je dánsko-norský spisovatel žijící v Dánsku. Své knihy píše v dánštině, do rodné norštiny je většinou sám překládá. Patnáct let žil v Grónsku, kam se vrací i ve svých románech. Jeho prvotina Kalak je autobiografickým příběhem muže z jehovistické rodiny, jenž bojuje s alkoholem, drogovou závislostí a traumatem z dětství. Za román Proroci z fjordu Věčnosti o střetu evropského a grónského pohledu na svět, získal v roce 2013 Cenu Severské rady za literaturu.

 

Lotta Lundbergová_Eric BleckertLotta Lundbergová (1961) je švédská spisovatelka. Během studené války působila jako turistický průvodce za železnou oponou. V současnosti žije v Berlíně, pravidelně píše sloupky pro noviny Svenska Dagbladet a vyučuje tvůrčí psaní. Na veletrh Svět knihy Praha 2016 přijede představit svoji první knihu v českém překladu – román Nultá hodina, který splétá tři příběhy, tři ženské hlasy, z nichž každý se nachází v jiné době. Kniha vypráví o lidské schopnosti znovu se postavit na nohy.

 

Kaspar Colling Nielsen_Isak HoffmeyerKaspar Colling Nielsen (1974) je považován za jednoho z nejoriginálnějších současných dánských spisovatelů. Jeho styl se vyznačuje nápaditými příběhy s tragikomickým nádechem. Často popisuje život v existenciálně těžkých podmínkách nebo složitá dilemata. V roce 2010 vydal svoji prvotinu Mount Kodaň, která mu vynesla cenu za nejlepší debut roku a ocenění Dánského uměleckého fondu. Jeho druhý román Dánská občanská válka 2018-2024 se také dočkal nadšených kritik.

 

Dorthe Norsová_Simon Klein KnudsenDorthe Norsová (1970) patří k nejoriginálnějším současným dánským autorům. Na svém kontě má už sedm knih, mezi nimi například román Minna potřebuje zkušebnu psaný v jednovětých odstavcích. Jako první dánské autorce jí také otiskli povídku v časopise The New Yorker. Její sbírka povídek Na hraně způsobila na americké literární scéně nevídaný rozruch. Autorka za knihu, zvolenou Publishers Weekly mezi 25 nejlepších próz roku 2014 obdržela cenu Pera O. Enquista.

 

Siri Pettersenová_Lars Myhren HolandSiri Pettersenová (1971) je norská spisovatelka, autorka komiksů a ilustrátorka. Z její komiksové tvorby je nejznámější humoristická série s politickými podtóny Anti-Klimaks. Za první díl trilogie Havraní kruhy: Ódinovo dítě obdržela Fabelprisen, cenu udělovanou nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy. Byla také nominována i na Cenu Ministerstva kultury pro debutanty, Cenu knižních blogerů a Cenu knihkupců. S velkým úspěchem se setkala i dvě pokračování Ódinova dítěte.

 

Bengt Pohjanen_archiv autoraBengt Pohjanen (1944) je spisovatelem píšící v jazyce meänkieli, původně finském dialektu švédského Tornedalu. Pro meänkieli vytvořil vlastní pravopis a napsal v něm i první román. Ve svém díle tematizuje historii lidí žijících v severním Švédsku a Finsku během druhé světové války a střety mezi tamními etniky, Švédy, Finy a Sámy, stejně jako mezi pietismem a komunismem. Založil a vede nakladatelství Barents Publisher. V roce 2016 vychází český překlad jeho románu Faravidova říše.

 

Yrsa Sigurdardóttir_Sigurjon RagnarYrsa Sigurdardóttir (1963) je poněkud netypická islandská spisovatelka. Vystudovala stavební inženýrství na Islandské univerzitě a na univerzitě v Montrealu. Živí se jako stavební inženýrka pro společnost Fjarhitun a ve volném čase píše detektivní romány a knížky pro děti. V češtině vyšlo šest jejích napínavých krimi příběhů s ústřední postavou právničkou Thórou, kterou ovšem nenajdeme v poslední česky vydané knize – v mrazivém thrilleru Pamatuji si vás všechny.

 

Johanna Sinisalo_Katja LösönenJohanna Sinisalo (1958) je finská spisovatelka. Dvacet let pracovala v marketingu, pak se začala věnovat psaní. Již za svou prvotinu Ne před slunce západem získala literární cenu Finlandia. Roku 2008 byla nominována na americkou cenu Nebula. Její romány byly přeloženy do dvaceti jazyků. Na veletrh Svět knihy Praha 2016 přijede představit svou knihu Jádro slunce a pokřtít antologii sci-fi povídek s názvem Lesní lišky a další znepokojivé příběhy, kterou přeložili studenti finštiny FF UK.

 

Sjón_pngSjón (1962) patří k nejvýraznějším islandským spisovatelům současnosti. Celosvětově se proslavil minimalistickým románem Syn stínu, za který získal Cenu Severské rady za literaturu. Výrazného úspěchu se dočkal i díky dalším knihám Měsíční kámen a Múza z lodi Argó. Věnuje se také psaní básní, libret k operám a textům písní rozličných interpretů včetně slavné islandské zpěvačky Björk. V roce 2001 byl za text k písni z filmu Larse von Triera Tanec v temnotách nominovaný na Oscara.

 

Ulf Stark_Caroline-AnderssonUlf Stark (1944) je jedním z neuznávanějších švédských spisovatelů literatury pro děti a mládež. Vyrostl na stockholmském předměstí a už v 19 letech vydal první sbárku básní, Otvor do života. Svou první dětskou knihu, Petr a červený pták, napsal v roce 1975; skutečný průlom ale přišel až v roce 1984 s knihou Potrhlíci & odpadlíci, jež se stala předlohou populárnímu televiznímu seriálu. Českým čtenářům se autor představuje svou nejúspěšnější knihou Kouzelné tenisky mého kamaráda Percyho.

 

Kirsten Thistedová_archiv Kirsten ThistedováKirsten Thistedová (1957) je docentkou na Katedře mezikulturních a regionálních studií Kodaňské univerzity. Publikovala několik knih s tematikou ústního vyprávění příběhů v Grónsku, například O Igimarasussukovi, který jedl své ženy, kterou představí na veletrhu Svět knihy. Přeložila také několik děl ze současné grónské literatury. V současné době se podílí na výzkumných programech Arktické rozpravy a Arktická modernita na Univerzitě v Tromsø v Norsku.

 

Antti Tuomainen 2 _Toni HärkönenAntti Tuomainen (1971) je finský spisovatel žijící v Helsinkách. V minulosti se živil jako reklamní textař a copywriter. Největšího úspěchu se Tuomainen dočkal se svým třetím románem Léčitel, jejž zasadil do Helsinek blízké budoucnosti, ochromených chaosem po prudké změně klimatu. Česky mu vyšel ještě psychologický thriller o posedlosti a pomstě Moje temné srdce. Tuomainen zaujme řízným stylem plným svižných dialogů, neotřelostí témat a přesahy do jiných žánrů.

 

Foto © Metafora, Niklas Lello, Carl Bergman WSOY, Marius Batman Viken, Ofer Amir WSOY, Eric Bleckert, Isak Hoffmeyer, Simon Klein Knudsen, Lars Myhren Holland, Sigurjon Ragnar, Katja Lösönen, Dagur Gunnarsson, Toni Härkönen, Tom Benjaminsen, Mia Carlsson, Caroline Andersson