Severské kapely na letních festivalech 2016

Stejně jako v loňském roce přinášíme přehled severských kapel a interpretů na hlavních českých hudebních festivalech.

20120912-of-monsters-and-men-624x420-1347462199

14.-17. července proběhne multižánrový festival Colours of Ostrava a i letos se na návštěvníky těší několik severských interpretů včetně jedné z nejpopulárnějších islandských kapel Of Monsters and Men, která stylově začne svůj nezaměnitelný indie folk popový set o páteční půlnoci. Z Islandu dorazí také slavný elektronický mág Ólafur Arnalds, který od roku 2014 tvoří duo Kiasmos s Janusem Rasmussenem, rodákem z Faerských ostrovů, známým z islandské elektro popové skupiny Bloodgroup. Kromě Islandu bude na Colours zastoupeno také Norsko – do Ostravy přijede mladá elektropopová zpěvačka Aurora Aksnes, která je ve svých devatenácti letech již přirovávána ke jménům jako Kate Bush a Björk, spolu se slavnou Susanne Sundfør, která vystudovala tradiční norskou hudbu a operu, skládá ale raději ambiciózní pop.

by-Tomas-Giden-7_600

Ve stejném termínu se koná také již čtrnáctý ročník festivalu Masters of Rock, na který se jako jedni z headlinerů vrací švédští vikingové Amon Amarth, kteří svoji monumentální show představí na českých pódiích již po několikáté a potvrdí tak svůj status jedné z nejpopulárnějších metalových kapel současnosti. Amon Amarth však nebudou jedinou severskou legendou na Masters of Rock, přijede také finská zpěvačka Tarja, českému publiku známá hlavně z dlouholetého působení v symphonic metalové kapele Nightwish, z Finska se po několika letech vrátí také metaloví cellisté Apocalyptica a z folku vycházející Korpiklaani. Z finské hudební scény se můžeme těšit také na Ensiferum, Swallow the Sun, Waltari a The 69 Eyes, ze švédské zase na Amaranthe, Evergrey, Avatarium a Thundermother.

Perkele-Band-Promo-20131

Několik severských kapel budete mít možnost slyšet také 22.-24. července na táborském festivalu Mighty Sounds, který každoročně nabízí výběr punkové, hardcore a rockabilly hudby. Ze Švédska dorazí slavná punková skupina Perkele či punk’n’rolloví The Bones, z Finska zase punkabilly kapela Basementones a pro ska nadšence se představí The Valkyrians, kteří se již od svého debutového alba High and Mighty drží ve finských hudebních žebříčcích. Ze Skandinávie je zastoupeno i Dánsko a to mod/punkrockovou kapelou The Movement.

satyricon_satyr frost_photo

Druhý víkend v srpnu (10.-13. 8) se můžete tradičně těšit také na metalový festival Brutal Assault, který jako každý rok i letos nabízí hned několik velkých severských jmen. Po roce se opět vrací norská blackmetalová legenda Satyricon a kromě tohoto společného projektu Satyra s Frostem zahraje i side project právě bubeníka Frosta, tedy 1349. Opět se můžete těšit také na švédskou death metalovou kapelu Arch Enemy, norského mága progresivního metalu Ihsahna (většině posluchačů známého hlavně z kultovní black metalové kapely Emperor), black metalové fanoušky jistě potěší také klasika žánru aneb švédští Dark Funeral. Z Finska dorazí pagan metaloví Moonsorrow s čerstvým albem Jumalten aika, vrací se také göteburgská legenda death metalu Dark Tranquility, z Bergenu dorazí norský black metalový projekt Taake a ze Stockholmu zase Valkyrja.

Autor textu: Johana Lajdová, Skandinávský dům

Zdroje obrázků: http://www.rollingstone.com, www.gibson.com, http://perkele.bandworm.de, www.blabbermouth.net