#ReadNordicFilm: Mrzout

Skandinávský dům ve spolupráci s Film Europe přinese v březnu další literárně-filmový úvod v rámci nového cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm. Tentokrát vám představíme humorný snímek Mrzout (Finsko, 2014) na motivy stejnojmenné knihy Tuomase Kyröa.

lektorském úvodu vás zavedeme do světa Mrzouta s velkým M, jemuž při konfrontaci s vnějším světem pravidelně docházejí nervy. Humorné fejetony, které posléze vyšly knižně, sklidily velký ohlas a mrzutý stařík si získal srdce mnohých. Překladatelka knihy Ema C. Stašová přiblíží společenský kontext a pokusí se zároveň nabídnout odpověď na otázku, jací vlastně Seveřané jsou a do jaké míry kniha Mrzout reflektuje finskou národní povahu.

Úvod je dostupný od března 2021 v rámci bonusového obsahu CineTalk pro předplatitele edisonline.cz. Předplatné na 1 měsíc stojí 155 Kč. Více informací viz https://edisonfilmhub.cz/online

SOUTĚŽ O MĚSÍČNÍ VOUCHER DO VIDEOTÉKY EDISONLINE

Zdroj obrázku: www.kinoscala.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci svého dlouhodobého projektu Severská literatura v srdci Evropy.