Nový mobil? Nový tablet? Nový počítač? Ne, raději knihu! Poradíme vám, po kterých severských titulech na podzim sáhnout.
Susan Svendsenová má jednu nevšední schopnost: umí kohokoliv přimět k tomu, aby jí vyzradil své nejsvětější tajemství a nejryzejší přání. Na cestě po Indii se jí to však nevyplatí a teď jí hrozí vězení (indické…). Dostane však nabídku od jistého vysoce postaveného člověka, který jí může umožnit okamžitý návrat do Dánska, pokud mu ovšem vyjde vstříc v jednom supertajném mezinárodním komplotu.
Mika Waltari: Vlak osamělého muže
V knize Vlak osamělého muže z roku 1929 mladý Mika Waltari popisuje své první velké putování Evropou. Z Helsinek cestoval přes Berlín, Prahu (která v něm kupodivu zanechala dojem velmi nelichotivý), Vídeň, Budapešť, Bělehrad a Sofii do Istanbulu, odkud se pak vracel přes Dubrovník, Řím a Paříž zpátky domů. Je to poutavý popis Evropy, která byla deset let po konci první světové války ještě plná nadějí a iluzí, a také dojímavý deník mladého muže, jeho citového a tvůrčího hledání.
Lina Wolffová: Na ostří jazyka
Je mi třicet šest let a hledám muže. Něžného, ale zase ne moc. Tak zní inzerát Ellinor, která se rozhodne učinit přítrž svým neúspěšným pokusům o vztah. Seznámí se s literárním kritikem Calistem, ale za to, co jí vzápětí provede, se mu pomstí spálením jediného exempláře rukopisu „Na ostří jazyka“. Jeho autorem je Max Lamas, stárnoucí spisovatel, který hledá ženu schopnou mluvit jedenácti jazyky stejně jako on.
Je lidský život na první pohled plochá, průhledná a uzavřená vodní hladina? Takový je první obraz, který ve svých krátkých textech povídkového souboru představuje islandský autor Gyrðir Elíasson. Samozřejmě ihned zjistíme, že věci se mají jinak. Nehybná realita se vnitřním nebo vnějším vpádem rozruší a rozvíří, změní se vnímání času a prostoru, které se zkracuje či prodlužuje, lidé se zarážejí uprostřed věty a kamení. Hladina se však brzy zase uzavře a vše znehybní. Je to však stejný obraz jako na začátku?
Tohle je kniha o Astrid Lindgrenové – nejlepší spisovatelce na světě! Alespoň podle názoru mnoha generací dětí i jejich rodičů… Můžete ji číst mnoha způsoby. Například úplně normálně od začátku až do konce. Pak se dozvíte hodně o tom, co Astrid zažila, když byla dítě, dívka v pubertě, dospělá žena a stařenka. Nebo si knížkou můžete listovat, dívat se na překrásné obrázky a z textu si sem tam něco vyzobnout. Dovoleno je cokoli!
Přejeme přívětivý podzim a hodně času na čtení!
Tým Skandinávského domu
Partnerem knižních tipů je knihkupectví Martinus.cz.