NORDFEST: Best of Severské kraťasy

V červnu 2016 uvedl Skandinávský dům druhý ročník populární přehlídky Severské kraťasy. Nyní v rámci festivalu NORDFEST vybíráme to nejlepší, po jednom snímku z každé země, s bonusovým příběhem inspirovaným kulturou původních obyvatel Sámů.

PÁSMO SEVERSKÝCH KRÁTKÝCH FILMŮ (83 min)

Poslední farma (Island, 2004, 17 min)
Hudba pro jeden byt a šest bubeníků (Švédsko, 2001, 9 min)
Rozhněvaný muž (Dánsko, 2015, 20 min)
Kouzelný čas (Norsko, 2013, 10 min)
Sklizeň (Finsko, 2006, 15 min)
Plešoun (Norsko, 2011, 12 min)

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz

ANOTACE K JEDNOTLIVÝM FILMŮM:

Poslední farma (Síðasti bærinn, 2004, režie Rúnar Rúnarsson) / ČSFD

Farmář Hrafn obědvá, jeho žena Gróa si dává šlofíka. Zvoní telefon. Volá dcera Lilja, která je má po víkendu oba odvézt do domova důchodců. Hrafn ale potřebuje ještě leccos zařídit a prosí dceru, aby rozhodně nejezdila dřív než v pondělí.

posledni farma

Hudba pro jeden byt a šest bubeníků (Music For One Apartment And Six Drummers, 2001, režie J. Stjärne Nilsson, O. Simonsson) / ČSFD

Šestice bubeníků se po odchodu staršího páru z domu podílí na dobře naplánovaném hudebním útoku na jejich středostavovský byt. Hraním na věci každodenní spotřeby předvedou koncert ve čtyřech aktech: v kuchyni, ložnici, koupelně a obýváku. Film byl předzvěstí navazujícího celovečerního snímku Sound of Noise.

hudba pro jeden byt a sest bubeniku

Rozhněvaný muž (En vred mand, 2015, režie Jannik Dahl Pedersen) / ČSFD

Neprůbojný Lars je zvyklý všem ustupovat. Jednoho dne se však rozhodne následovat rady, které si vyslechne ze staré kazety s kurzem svépomoci, a unese vlastního otce na vyjížďku autem. Na společné cestě potkávají rázné ženy i samozvaného guru. Jejich vzájemný vztah byl vždy napjatý, dokáže na tom ale něco změnit tahle bláznivá cesta?

envredmand

Kouzelný čas (Den magiske tiden, 2013, režie Kine Aune) / ČSFD

Osou tohoto animovaného příběhu je putování sobího mláděte, které se ztratilo své mamince a svému stádu. Snímek bere diváka na poetickou pouť minulostí a přítomností viděnou očima sobího mláděte, které zažívá svůj kouzelný čas. Pouť inspirovanou koloběhem přírody a sámským prostředím.

den magiske tiden

Sklizeň (Elonkorjuu, 2006, režie Sami Korjus) / ČSFD

Tragikomický příběh s finským černým humorem inspirovaný povídkou finské spisovatelky Rosy Liksom. Žena má na starosti celý statek, jelikož její věčně opilý muž jí s ničím nepomáhá. Jednoho dne však pohár trpělivosti přeteče a ona se odhodlá k radikálnímu činu.

ELONKORJUU

Plešoun (Skallamann, 2011, Maria Bock) / ČSFD

Jonas se v parku zapletl s neznámým plešatým mužem. Jeho prožitek byl tak intenzivní, že se s tím musí svěřit rodičům a pak i celému městu. Tenhle humorný snímek vás přiměje broukat si ústřední melodii ještě dlouho po odchodu z kina. Plešoun se objevil na více než padesáti mezinárodních festivalech krátkých filmů a sklidil spoustu nadšených ohlasů a celou řadu cen včetně ceny BAFTA. Hlavní roli ztvárnil výrazný norský divadelní a filmový herec Frank Kjosås.

skallamann

Promítání se koná ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Norským a Švédským velvyslanectvím, Norským a Švédským filmovým institutem, Švédským institutem a produkční společností Sputnik Oy. Filmový projekt Skandinávského domu podporuje Magistrát hl. m. Prahy.