Výstava a přednáška: Grónské mýty a pověsti

Unikátní výstava, která procestovala Dánsko (včetně Grónska a Faerských ostrovů) a od roku 2013 putuje po Česku, Slovensku, Polsku a Německu. Svět inuitských mýtů a pověstí očima výrazného českého výtvarníka Martina Velíška.

Výstava ilustrací k českému vydání grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena bude k vidění v Panském domě v Chocni ve dnech 13. 11. – 1. 12. 2016. Vernisáž spojená s přednáškou Zdeňka Lyčky proběhne v neděli 13. listopadu v 15.00.

Mýty a pověsti byly odjakživa nedílnou součástí života Inuitů usazených v drsném arktickém prostoru. Severští lovci si je navzájem vyprávěli během dlouhé polární noci, nebo když je na cestě zastihla nepohoda a byli nuceni zůstat delší dobu na jednom místě. Mnohé příběhy vysvětlují, jak vzniklo Slunce, Měsíc a hvězdy, proč je příroda taková, jaká je, a proč různá zvířata vypadají tak, jak vypadají. K bezděčné drsnosti a krutosti některých textů se mnohdy těžko nalézá morální opodstatnění nebo odpovídající trest.

Martin Velíšek (*1963) je absolventem sklářského ateliéru profesora Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1989). Věnuje se ilustrátorské, plakátové, animátorské a volné umělecké tvorbě. Je dvorním výtvarníkem alternativní kapely Už jsme doma. Je členem České filmové a televizní akademie. V roce 2002 získal Českého lva za výtvarnou stránku filmu Fimfárum Jana Wericha a cenu Ministerstva kultury ČR za nejkrásnější knihu roku 1997. Vystavoval mj. v Paříži, Rouenu, Vídni, Hannoveru, Mnichově, Frankfurtu, New Yorku, Seattlu, Kodani, Helsinkách, Stockholmu, Oslu, Nuuku, Segovii, Melbourne, Mostaru, Varšavě, Gdaňsku, Katovicích, Poznani a Greifswaldu). Kromě Grónských mýtů a pověstí ilustroval také Babičku Boženy Němcové, Zvířecí farmu George Orwella a mnoho dalších knih.

PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka (*1958) vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě a moderní filologii se specializací dánština-angličtina na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Před sametovou revolucí pracoval jako programátor, v roce 1990 nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1991 až 1996 působil na česko-slovenském (českém) velvyslanectví v Kodani, v letech 1998 až 2002 byl ředitelem Českého centra ve Stockholmu a v letech 2008 až 2013 velvyslancem České republiky v Dánsku.
V letech 2014-15 byl ředitelem úseku strategie a rozvoje Českých center a do 30. 6. 2016 generálním ředitelem Českých center. Překládá severskou a angloamerickou literaturu a píše autorské texty. Spolu s Violou Somogyi získal tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna 1998 za překlad Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena. V českých, dánských, grónských, švédských a amerických médiích publikoval desítky článků a statí se severskou, kulturní a krajanskou tematikou. V létě jezdí na mořském kajaku a v zimě na běžkách. Čtrnáctkrát absolvoval Vasův běh ve Švédsku a v roce 2010 Arctic Circle Race v Grónsku. V roce 2011 přešel na lyžích grónský ledovec, v roce 2014 dojel na kajaku z Prahy do Severního moře a v letech 2015-16 splul na kajaku Dunaj od pramene do ústí v Černém moři.

Obrázek – zdroj: zpravodajstvi.olomouc.cz