5. 2. – Runebergův den

5. 2 se narodil jeden z největších finských básníků Johan Ludvig Runeberg (1804–1877). Přestože byla jeho mateřštinou švédština a švédsky také psal, bývá dnes označován za “finského národního básníka”. Byl autorem řady veršovaných eposů i kratších poetických útvarů. Mezi jeho díly vynikají zvláště dvě knihy vlasteneckých básní situovaných do doby napoleonských válek Fänrik Ståls sägner (Příběhy praporčíka Ståhla, 1848 a 1860). Najdeme v nich i slavnou báseň Vårt land (Naše země, finsky Maamme), jejiž část se později stala finskou hymnou. Z dalších básníkových děl připomeňme eposy Elgskyttarne (Lovci losů, 1832), Hanna (1836), Julqvällen (Štědrý večer, 1841), Kung Fjalar (Král Fjalar, 1844) a tři básnické sbírky Dikter I, II, III (Básně I, II, III, 1830, 1833, 1843).

Runebergův den (finsky J. L. Runebergin päivä) se začal připomínat již od básníkových 50. narozenin v roce 1854. Nyní patří k finským “liputuspäivät”, tj. dnům, kdy se vyvěšuje státní vlajka. 5. února se ve Finsku také tradičně podává mandlový “Runebergintorttu” (Runebergův dortík, viz obr.) s punčovou či rumovou příchutí. Podle legendy tuto pochoutku vůbec poprvé upekla básníkova žena Fredrika (mimochodem sama také spisovatelka). Jednou ji Runeberg požádal, aby mu připravila něco sladkého, ale doma zrovna nic nebylo. Jako správná žena si ale uměla poradit a ze surovin, které měla k dispozici, vymyslela nový recept. Říká se, že od té doby si tento dortík Runeberg často rád vychutnával k snídani. Dnes je na Runebergův den k dostání v každé kavárně i restauraci, jako dezert se obvykle podává i ve školních a závodních jídelnách. V Helsinkách a básníkově rezidenčním městě Porvoo jej zakoupíte po celý rok.

Na básníkovy narozeniny se také od roku 1987 uděluje po něm nazvaná literární cena Runeberg-palkinto. V minulých letech ji získala například Sofi Oksanen za román Očista (Puhdistus) nebo Kari Hotakainen za Roli člověka (Ihmisen osa). V roce 2013 získal cenu Olli Pekka Tennilä s básnickou sbírkou Yksikeltainen on kaksinkeltaista.

 

Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: blogspot.com