Den Sámů (známý také jako Den sámského lidu) připadá každoročně na 6. února. Slaví se teprve od roku 1993, a to na celém území Sápmi (Laponska) a zároveň tedy ve všech zemích, přes něž se Sápmi rozkládá – tj. ve Finsku, Norsku, Rusku a Švédsku.
Rozhodnutí o vyhlášení Dne Sámů bylo přijato na sámské konferenci v Helsinkách v roce 1992. Datum připomíná historicky první celosámský kongres, který se uskutečnil 6. února 1917 v norském Trondheimu. Na kongresu se poprvé ve velkém projednávaly otázky a problémy spojené s budoucností Sámů.
Den Sámů se v různých zemích a oblastech slaví různě, vždy ale vlaje sámská červeno-modro-žluto-zelená vlajka, zní sámská hymna Sámi soga lávlla a Sámové se oblékají do svých tradičních krojů. Nechybí také slavnostní pokrmy – většinou ze sobího masa nebo ryb.
Kromě toho se například v Norsku v tento den vyvěšuje na všechny veřejné budovy povinně norská vlajka, svátek tedy patří mezi tzv. flaggdager (od roku 2003). Nepovinně se v tento den může vyvěsit i vlajka sámská – jako hold sámskému lidu a uznání sámské identity. Oslavy v Norsku doprovází řada kulturních akcí a pořady pro děti a mládež.
I ve Švédsku se tento svátek řadí do skupiny několika dní, při nichž se vyvěšuje švédská vlajka (ve švédštině zvaných flaggdagar). Na mnoha místech vlaje vedle švédské i sámská vlajka.
Den Sámů se v sámštině jmenuje Sámi álbmotbeaivi,
ve finštině Saamelaisten kansallispäivä,
v norštině Samenes nasjonaldag,
ve švédštině Samernas nationaldag
a v ruštině Международный день саамов.
Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: steinkjer.folkebibl.no