Skandinávský dům ve spolupráci s klubem Rock Café uvádí besedu s Leenou Lehtolainen a Johanem Theorinem. Akce se uskuteční v rámci 5. ročníku festivalu severské kultury Dny Severu 2014.
Vrcholem festivalu Dny Severu bývá každoročně setkání se severskými spisovateli. Protože je tématem festivalu tentokrát severská detektivka, pozvali jsme letos do Prahy dva vrcholné představitele tohoto žánru – královnu finské krimi Leenu Lehtolainen a autora famózní ölandské detektivní ságy Johana Theorina.
Co skrývají tajemné mlhy Ölandu?
Koho a proč neuchrání bodyguardka?
Na tyto a mnohé další otázky odpoví moderovaná beseda se spisovateli, kterou doplní čtení úryvků z nejnovějších českých překladů obou autorů. Moderuje překladatelka Helena Stiessová.
Knihy bude možné zakoupit na místě za zvýhodněnou cenu.
Finsky a švédsky, tlumočeno do češtiny.
Vstupné: 50 / 40 Kč (sleva pro členy Skandinávského domu)
S autory se bude možné setkat také na společné autogramiádě, která proběhne v sobotu 25. 10. od 14:00 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.
Leena Lehtolainen je současnou nejčtenější a nejpřekládanější finskou autorkou detektivek. Obrovské popularity dosáhly její knihy především v sousedním Německu, překládají se ale i do mnoha dalších jazyků – angličtiny, francouzštiny, švédštiny, norštiny, holandštiny, ruštiny, portugalštiny, češtiny, polštiny, a dokonce japonštiny, čínštiny, albánštiny či turečtiny. Například thrilleru Moje první vražda čtenáři skoupili už přes 2 miliony výtisků a práva jsou prodána do 29 zemí. Kritika bez nadsázky označuje Leenu Lehtolainen za finského Henninga Mankella. V češtině vydalo první čtyři knihy Leeny Lehtolainen ze série o komisařce Marii Kalliové nakladatelství Hejkal (Zasněžená žena, Ostrov s majákem, Krev v jezeře, Spirála smrti). Od letošního roku vychází v nakladatelství Argo napínavá thrillerová trilogie Bodyguardka. Druhý díl Lev práva se na pultech našich knihkupectví objevil koncem září.
Johan Theorin je hvězdným představitelem současné švédské krimi, mnohými srovnávaný se Stiegem Larssonem. Léta strávená od dětství na švédském ostrově Öland se velkou měrou odrazila v Theorinově tvorbě. Mystické prostředí tajuplného ostrova v baltském moři ho inspirovalo k napsání legendární ölandské ságy, kterou se proslavil doslova po celém světě – knihy vyšly již ve více než 20 zemích včetně USA, Brazílie či Thajska. Hned za první knihu Mlhy Ölandu získal v roce 2007 cenu Švédské akademie autorů detektivek. Druhý díl Smršť mu o rok později vynesl cenu za nejlepší švédskou detektivku roku. V češtině vydalo celou volnou tetralogii z ostrova Öland nakladatelství MOBA. Poslední dva díly nesou název Zkamenělá krev a Mlýny osudu. Kromě knih z ölandské ságy vyšel v češtině u stejného nakladatelství i psychologický thriller Skrýš.