Autogramiáda Leeny Lehtolainen a Johana Theorina

Skandinávský dům ve spolupráci s Palácem knih Luxor srdečně zve na společnou autogramiádu dvou severských krimi autorů: Finky Leeny Lehtolainen a Švéda Johana Theorina. Akce se uskuteční v rámci 5. ročníku festivalu severské kultury Dny Severu 2014.

Autogramiádě bude předcházet krátká moderovaná a tlumočená beseda zaměřená na jejich dvě novinky v českém překladu – druhý díl trilogie Bodyguardka Lev práva od L. Lehtolainen a čtvrtý díl ölandské tetralogie Mlýny osudu od J. Theorina. Knihy obou autorů bude možné na místě zakoupit.

Vstup volný.
V pátek 24. 10. se od 20:00 v klubu Rock Café uskuteční setkání s oběma autory Večer severské krimi.
Leena Lehtolainen je současnou nejčtenější a nejpřekládanější finskou autorkou detektivek. Obrovské popularity dosáhly její knihy především v sousedním Německu, překládají se ale i do mnoha dalších jazyků – angličtiny, francouzštiny, švédštiny, norštiny, holandštiny, ruštiny, portugalštiny, češtiny, polštiny, a dokonce japonštiny, čínštiny, albánštiny či turečtiny. Například thrilleru Moje první vražda čtenáři skoupili už přes 2 miliony výtisků a práva jsou prodána do 29 zemí. Kritika bez nadsázky označuje Leenu Lehtolainen za finského Henninga Mankella. V češtině vydalo první čtyři knihy Leeny Lehtolainen ze série o komisařce Marii Kalliové nakladatelství Hejkal (Zasněžená žena, Ostrov s majákem, Krev v jezeře, Spirála smrti). Od letošního roku vychází v nakladatelství Argo napínavá thrillerová trilogie Bodyguardka. Druhý díl Lev práva se na pultech našich knihkupectví objevil koncem září.

Johan Theorin je hvězdným představitelem současné švédské krimi, mnohými srovnávaný se Stiegem Larssonem. Léta strávená od dětství na švédském ostrově Öland se velkou měrou odrazila v Theorinově tvorbě. Mystické prostředí tajuplného ostrova v baltském moři ho inspirovalo k napsání legendární ölandské ságy, kterou se proslavil doslova po celém světě – knihy vyšly již ve více než 20 zemích včetně USA, Brazílie či Thajska. Hned za první knihu Mlhy Ölandu získal v roce 2007 cenu Švédské akademie autorů detektivek. Druhý díl Smršť mu o rok později vynesl cenu za nejlepší švédskou detektivku roku. V češtině vydalo celou volnou tetralogii z ostrova Öland nakladatelství MOBA. Poslední dva díly nesou název Zkamenělá krev a Mlýny osudu. Kromě knih z ölandské ságy vyšel v češtině u stejného nakladatelství i psychologický thriller Skrýš.

Obrázky – zdroj: solarfilms.com, commons.wikimedia.org