Severský literární salón s Auður Avou Ólafsdóttir

Útěk za poznáním sebe sama

Literární podvečer konaný v rámci festivalu Dny Severu v Brně bude letos zaměřen na současnou islandskou literaturu. Do moravské metropole zavítá Auður Ava Ólafsdóttir, jedna z nejznámějších a nejoceňovanějších islandských spisovatelek současnosti, která loni obdržela Cenu Severské rady za literaturu za román Nad propastí byla tma (2018). Kromě něj se čeští čtenáři měli příležitost seznámit s dalšími dvěma jejími knihami, meditativním Výhonkem osmilisté růže (2012) a „road romance“ Listopadoví motýli (2017).

Autorčina díla jsou islandsky poetická – přemýšlivá a snivá, ale také napínavá, vypravěčsky přímočará, vtipná a jazykově vytříbená.

Debatě s autorkou bude předcházet představení toho nejlepšího, co nabízí současná islandská literatura v českých překladech.

Moderuje Jan-Marek Šík, ukázky přečte herečka Kateřina Jebavá.

Jak daleká je cesta od temnoty ke světlu?
Kolik kilometrů je třeba urazit, abychom našli štěstí?
Kde se v nás bere nutkání hodit za hlavu starý život a vyrazit hledat nové cesty?
A jak s tím vším souvisí jídlo?

Islandsky, tlumočeno autorčinou překladatelkou do češtiny Martinou Kašparovou.

Vstupné dobrovolné

S Auður Avou Ólafsdóttir se můžete setkat také v Praze, a to ve čtvrtek 31. 10. na besedě s dánskou autorkou Andreou Hejlskov.

Auður Ava Ólafsdóttir (*1958) se narodila v Reykjavíku, vystudovala dějiny umění v Paříži a vyučuje na Islandské univerzitě. Její román Listopadoví motýli (č. 2017, přel. Martina Kašparová) získal cenu Tómase Gudmundssona a byl nominován na Kulturní cenu DV. Tou byla posléze oceněna novela Výhonek osmilisté růže (č. 2012, přel. Helena Kadečková), jež se setkala s vřelou čtenářskou a kritickou odezvou na Islandu i v zahraničí a dočkala se překladu do řady jazyků. Za román Nad propastí byla tma (č. 2018, přel. Martina Kašparová) získala autorka nejprestižnější severské literární ocenění – Cenu Severské rady za literaturu. Kromě prozaických děl vydala sbírku básní Sálmurinn um glimmer (Píseň o slídových vločkách, 2010) a v roce 2011 uvedlo islandské Národní divadlo její divadelní hru Svartur hundur prestsins (Farářův černý pes).

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a nakladatelstvím Kniha Zlín za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna a Islandského literárního centra.

Fotka autorky © Art Bicnick, přebaly knih © Kniha Zlín (nakl. Plus)