Promítání: Stopař

Legendární dobrodružný film o odvaze a touze po pomstě

Zmrzlé pláně severní Skandinávie v dávných dobách. Mladý Áigin nachází po návratu z lovecké výpravy svou vesnici v troskách. Krutí čudští bojovníci zavraždili jeho rodiče i malou sestřičku a nyní pátrají po cennostech a jídle. Objeví i mladíka, jenž z úkrytu zděšeně pozoruje kruté divadlo. S nasazením všech sil se Áiginovi podaří uprchnout k sousednímu sámskému kmeni. Zachránil si sice život, ale chodí jako tělo bez duše. Nyní má před sebou jasný cíl: pomstu, ale také ochranu svých nových soukmenovců. Vydává se tak na nebezpečnou cestu

V rámci festivalu Dny Severu uvedeme norsko-sámský snímek

STOPAŘ (Veiviseren/Ofelaš, 1987, Norsko, 86 min)

Režie a scénář: Nils Gaup
Hrají: Svein Scharffenberg, Mikkel Gaup, Helgi Skúlason, Knut Walle, John Sigurd Kristensen, Sverre Porsanger

Stránka filmu na ČSFD (76 %)

Jako inspirace režisérovi a scenáristovi sámského původu Nilsi Gaupovi (Vzpoura v Kautokeinu, Poslední král) posloužila stará sámská pověst. Snímek se zapsal do dějin kinematografie, protože se jedná o první celovečerní film v sámském jazyce, který byl navíc v roce 1988 nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Mladíka Áigina ztvárnil režisérův synovec, herec Mikkel Gaup. Atmosféru zdařile dotváří mrazivá a nelítostná krajina ledu a sněhu.

V originálním znění s českými titulky

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek online přes www.evald.cz

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Norským velvyslanectvím v ČR a Norským filmovým institutem.

Obrázky – zdroj: csfd.cz, image.tmdb.org