Severské filmové čtvrtky: AUTOBUS SEBEVRAHŮ

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt a Finským velvyslanectvím v Praze uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky a kampaně #ReadNordic finskou komedii

AUTOBUS SEBEVRAHŮ (Finsko, 2000, 118 min)

Režie a scénář: Ere Kokkonen
Románová předloha: Arto Paasilinna
Hrají: Tom Pöysti, Heikki Kinnunen, Sari Siikander, Santeri Kinnunen, Kristiina Halkola

Stránka filmu na ČSFD

obalka-autobus-sebevrahuChmury, truchlivost a bezedná apatie jsou největší nepřátelé Finů. Smutek svírá Finy tak pevně, že mnozí jedinou spásu před depresí spatřují ve smrti. Černá mysl je hrozivější nepřítel než Sovětský svaz.

Jednoho dne ve Finsku potká sebevrah sebevraha a od té chvíle se začne odvíjet příběh vskutku bláznivý. Neboť není nad to, když mohou lidé sdílet společné zájmy, a jak říká plukovník Hermanni Kemppainen: „Smrt v Alpách je jistě nezapomenutelný zážitek!“ Stejně nezapomenutelný je i film režiséra Ereho Kokkonena Autobus sebevrahů natočený podle stejnojmenného románu finského humoristy Arta Paasilinny (Zajícův rok, Les oběšených lišek, Stará dáma vaří jed). Necelá dvacítka postav s neuvěřitelnými životními osudy se rozhodne se vším skoncovat a spáchat skupinovou sebevraždu. Na své cestě Evropou ale postupně zjišťují, že se jim vlastně tolik umřít nechce a že život není tak tragický, jak se mnohým prve zdálo.

Film uvede český překladatel románu Autobus sebevrahů Vladimír Piskoř.

Autobus-sebevrahu_2

V originálním finském znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

 

Projekt Severské filmové čtvrtky podpořil Magistrát hl. města Prahy. Promítání filmu se koná ve spolupráci s Finským velvyslanectvím v Praze v rámci kampaně #ReadNordic. Finskou část kampaně podpořili: Severský kulturní fond, Finské předsednictví v Severské radě ministrů a společnosti Tieto Czech, Nokian Tyres, Škoda Transportation a YIT.

Obrázky – zdroj: kavi.fi, elonet.fi, hejkal.cz