Divadelní festival Specific 2016: Finsko

V pořadí již šestý ročník festivalu SPECIFIC Divadla Feste, který formou scénických čtení představuje v ČR dosud neznámé divadelní texty, je zaměřen na současnou finskou dramatiku. Představí šest českých premiér původních finských divadelních her, které byly přeloženy speciálně pro festival. Výběr textů je průřezem současné finské dramatiky od počátku dvacátého prvního století po nejčerstvější texty autorů Tuomase Timonena, Emilie Pöyhönen, Jussiho Moily, Marie Kilpi, Reko Lundána a Okko Lea. Festival spojuje umění, kulturu cizí země a veřejnosti neznámý prostor budovy ředitelství Báňské a hutní společnosti (historie objektu).

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Jako režiséři jednotlivých čtení se představí známí čeští profesionální divadelní režiséři (Gabriela Krečmerová, Filip Nuckolls, Lucie Orbók, Jiří Honzírek) a studenti Divadelní fakulty JAMU (Barbora Chovancová, Vítězslav Dvořák). Stejně tak se herci rekrutují jak z profesionálů, tak ze studentů JAMU. Tím festival vytváří příležitosti k propojování studentů s profesionály ještě za doby jejich studií.

Záštitu nad SPECIFICEM 2016 převzala finská velvyslankyně v ČR Helena Tuuri, která se osobně či v zastoupení zúčastní oficiálního zahájení festivalu 2. 5. Letošní SPECIFIC poctí svojí návštěvou také dramatička Emilia Pöyhönen, autorka textu druhého festivalového čtení – Princezny Hamlet. Autorka bude na čtení přítomna a po jeho skončení proběhne moderovaná debata mezi ní a publikem.

PROGRAM FESTIVALU

2. 5. 18:30 – Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti Velvyslanectví Finska v ČR
2. 5. 19:00 – Tuomas Timonen: Hamlet-dítě (režie Gabriela Krečmerová)
– čtení se koná v rámci přehlídky Svět knihy na jevišti. Každý divák obdrží jako bonus kupon s 50% slevou ze vstupného na Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha (12. – 15. 5. 2016) na Výstavišti v pražských Holešovicích

9. 5. 19:00 – Emilia Pöyhönen: Princezna Hamlet (režie Barbora Chovancová)
– čtení se koná v rámci přehlídky Svět knihy na jevišti. Každý divák obdrží jako bonus kupon s 50% slevou ze vstupného na Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha (12. – 15. 5. 2016) na Výstavišti v pražských Holešovicích
9. 5. 21:00 – Moderovaná diskuze publika s autorkou textu Emilií Pöyhönen

16. 5. 19:00 – Jussi Moila: Nože krájí vzduch (režie Vítězslav Dvořák)

23. 5. 19:00 – Maria Kilpi: To je ale nemilé (režie Filip Nuckolls)

30. 5. 19:00 – Reko Lundán: Zbyteční lidé (režie Lucie Orbók)

31. 5. 19:00 – Okko Leo: Full Cotton Jacket (režie Jiří Honzírek)
Pozor, hra se hraje v Kavárně Tři ocásci (Gorkého 82/37)!

Aktuální informace a detaily jednotlivých čtení budou postupně zveřejňovány zde: http://www.divadlofeste.cz/specific/