První zimní den na Islandu

Islandský rok se už od vikinských dob dělí v podstatě jen na dvě roční období: léto a zimu. Kdo někdy na tomhle ostrově pobýval delší dobu, toto dělení jistě chápe. Zatímco První letní den většina místních obyvatel vítá a s nadšením vyráží do ulic a do přírody, první den zimy (islandsky Fyrsti vetrardagur) už takové ohlasy nesklízí, jelikož předznamenává nepopulární část roku s nižšími teplotami a postupným ubýváním denního světla.

Nicméně Islanďané si důvod k oslavě vždy najdou. Majitelé podniků na známé ulici Skólavördustígur v samém srdci Reykjavíku se v tento den rozhodli nabízet všem zdarma tradiční masovou polévku; každý ji ovšem obohacuje o své oblíbené ingredience. První várka polévky navíc putuje do městské věznice, která se nachází na téže ulici. Letos se „polévková akce“ koná již po desáté v řadě a podle organizátorů je pro příchozí připraveno až 1 500 litrů kouřící polévky.

První zimní den připadá na sobotu mezi 21. a 27. říjnem a je prvním dnem prvního staroseverského zimního měsíce Gormánaður.

 

Autorka článku a fotografie: Martina Kašparová, Skandinávský dům