Promítání: Uvězněná v Muminím údolí

Když se Tove Jansson narodila, její otec prohlásil: „Tove bude velká umělkyně.“

Většina z nás zná Tove Jansson jako autorku příběhů u mumíncích. Byla to ale všestranná umělkyně, která toužila se především stát uznávanou malířkou. Dokumentární film přibližuje její cestu za tímto snem i překážky, kterým na ní musela čelit. Jednou z těchto překážek byl paradoxně i obrovský úspěch mumínků.

V rámci festivalu Čarovná Tove Jansson zveme na dokumentární film

UVĚZNĚNÁ V MUMINÍM ÚDOLÍ (Fånge i Mumindalen, Finsko, Dánsko, Švédsko, 58 min)

Režie a scénář: Charlotte Airas-Ehrnrooth

Účinkují: Tove Jansson, Lars Jansson, Eva Konikoff, Boris Konikoff, Tuula Karjalainen, Sofia Jansson, Boel Westin, Erik Kruskopf

Stránka filmu na IMDB

Snímek se věnuje především rané umělecké fázi Tove Jansson do doby, kdy uspěla jako spisovatelka, a jejímu hledání umělecké identity v Evropě mezi dvěma válkami. Promlouvají v něm osoby, které byly Tove blízké, ale také zaznívají její vlastní slova, většinou převzatá z bohaté korespondence s přítelkyní Evou Konickoff. Jedná se o jedinečnou příležitost tento film zhlédnout v kině.

Filmu bude předcházet asi půlhodinový úvod Jitky Jindřiškové o místech spjatých s životem Tove Jansson a s mumínky, která můžete ve Finsku navštívit.

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 159 Kč, online na www.evald.cz

Promítání pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Evald, distribuční společností CinemArt a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a Velvyslanectví Švédska.