Čarovná Tove Jansson

Kdo by neznal bílé chlupaté postavičky zvané mumínci a jejich kamarády z Muminího údolí? Tove Jansson proslavili po celém světě. Tato finskošvédská autorka však byla mnohostrannou osobností, kterou u příležitosti letošního 110. výročí jejího narození přiblíží festival Skandinávského domu.

Tove Jansson se narodila v Helsinkách do švédsky mluvící umělecké rodiny sochaře Viktora Janssona a grafičky a ilustrátorky Signe Hammarsten-Jansson. Studovala výtvarné umění ve Stockholmu, Helsinkách a Paříži. Malovala fresky a obrazy, pro britské noviny kreslila komiksové stripy, ilustrovala řadu knih, mimo jiné finské vydání Tolkienova Hobita. V roce 1945 jí vyšla první knížka o mumíncích Cesta za tatínkem, ale psala také knihy pro dospělé. Do češtiny je přeložená například její sbírka povídek Dcera sochaře, ve které propojila vzpomínky na dětství s fantazií. Spolu s životní partnerkou, taktéž umělkyní Tuulikki Pietilä rády trávily dny na ostrůvku Klovharun.

Festival nabídne večery věnované literární a výtvarné tvorbě Tove Jansson, filmová promítání, akce pro děti na mumínkovské téma a vypravíme s i na místa s autorkou spjatá.

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:

6. 6. 19:00 #ReadNordicFilm: Tove (Edison Filmhub)
8. 6. 13–16 Hravé odpoledne s mumínky (zahrada Velvyslanectví Švédska)
12. 6. 19:00 Psát, malovat, žít: večer o Tove Jansson (Kampus Hybernská)
13. 6. 18:30 Promítání: Uvězněná v Muminím údolí (Kino Evald)

PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:

5. 6. 17:00 Psát, malovat, žít: večer o Tove Jansson (Knihovna Jiřího Mahena)
6. 6. 20:00 #ReadNordicFilm: Tove (Kino Art)
8. 6. 14–17 Co svačí mumínci? (Otevřená zahrada Nadace partnerství)

Pro více informací o jednotlivých akcích klikněte na jejich název.

Foto: Per Olov Jansson

Festival Čarovná Tove Jansson se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, hlavního města Prahy a Velvyslanectví Švédska a ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Revue Prostor, Kinem Evald, Knihovnou Jiřího Mahena, Kinem Art, Otevřenou zahradou Nadace partnerství, nakladatelstvím Argo, distribučními společnostmi Film Europe a CinemArt a Velvyslanectvím Finska.

Pusťte si na YouTube ze záznamu rozhovor s Dagmar Hartlovou v rámci pořadu Severský literární salón online o revidovaných překladech mumínků, které nově vydává nakladatelství Argo: