Se začátkem školního roku vtrhl nemilosrdně do české kotliny podzim, a tak jsme tu s novou várkou tipů na severské čtení. Deštivě chladné počasí nejlépe ustojíte s huňatým svetrem, měkoučkou dekou, šálkem výběrového čaje a dobrou knihou.
Sedm žen, každá z jiné země. V posmrtném meziprostoru, odkud se nedá dostat jinak než prostřednictvím slov, skrze vyprávění. Performerka Shlomith z New Yorku, účetní Polina z Moskvy, chudá Brazilka Rosa Imaculada, těhotná nóbl dáma Nina z Marseille, Holanďanka Wlbgis s rakovinou hrtanu, Maimuna ze Senegalu snící o kariéře modelky a teenagerka Ulrike ze Salzburgu se ocitnou kdesi v bílém prázdném prostoru. Co je jejich osudem?
Příběhy vypráví hlavní hrdina Jakop, vážený akademik a vášnivý lingvista, který je natolik osamělý, že navštěvuje pohřby cizích lidí a dává se na smutečních hostinách do řeči s pozůstalými. Díky své sečtělosti a jazykové pohotovosti si pokaždé dokáže vymyslet příběh, který jej k nebožtíkovi váže a zaujmout jím ostatní hosty. Jakop je znalec vztahů a souvztažností mezi indoevropskými jazyky, sám je ale z pletiva lidských vztahů jaksi vytržen. Má jediného přítele, a jak se posléze ukáže, je to maňásek.
Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase
Mladá Dorte bydlí sama v domku naproti malému nádraží. Před rodiči předstírá, že studuje literaturu na univerzitě v Kodani, jenže to není pravda. Často je jí zatěžko vůbec vstát z postele, nechává plynout čas a čeká, co jí přivede do cesty náhoda. Také zkouší psát: o svém prvním příteli i dalších prchavých známostech a sexuálních zážitcích, o bezdětné tetě, po níž dostala jméno, o všem, co tak často nefunguje, jak by mohlo…
Večer 10. května 1933 vzplály po celém Německu hranice. Shořely na nich knihy Marxe, Manna, Brechta, Hemingwaye a dalších spisovatelů, kteří prý ztělesňovali dekadentní životní styl Výmarské republiky. V skrytu za plápolajícími plameny se však odehrával další, méně známý příběh. Příběh o tom, jak nacisté na okupovaných územích vyrabovali tisíce knihoven a nakradli miliony knih.
Z úvodníku: Pokud jde o náměty, pojednali jsme číslo poměrně široce, od vyprávění o dávných časech až po ukázky z nejaktuálnějších románů lidí kolem třiceti a ze současných adaptací oněch tradičních příběhů (jako to umějí Sean a Rachel Tinsleyovi-Qitsualikovi). Některé texty jsme také obohatili o původní ilustrace, v případě Gitze-Johansena a Alootooka Ipellieho jde přímo o příspěvky všestranných autorů-výtvarníků.
Přejeme co nejméně propršený podzim plný zádumčivých severských knih!
Tým Skandinávského domu
Partnerem knižních tipů je knihkupectví Martinus.cz.