Sto let Finska v klubu Ferenc Futurista

V letošním roce (přesněji šestého prosince) oslavuje Finsko sto let samostatnosti. Finský outlander a kulturní uprchlík, konceptuální umělec a hudebník Pasi Mäkela připravil pro černošický klub Ferenc Futurista celovečerní happening.

Účinkují: Romuald Fogolin alias Romano Krzych, Iveta Plná alias Poprvé a za peníze, Jitka Hanušová, Timo Malmstedt, Jussi Saivo, Riikka Svamberg, Tomáš Procházka a Pasi Mäkela.

Finské TV seriály, finská poezie, Muumi Performance, finské zvuky, Dodekafonická zimní válka, finské kořalky a bochník chleba s nakrájenou rybou.

Otevřeno od 19.00, program od 20.00.


„To, co chystáme, je takové kukátko na různé – vzdálenější i méně vzdálené – okraje finského kulturního dědictví. Dojde na televizní seriál, performance, hudbu, poezii, na řadu přijdou finské kořalky, jídlo a finština,“ říká Pasi Mäkela.

Na programu jsou ukázky z finského seriálu režiséra Jouka Turkky Kiimaiset Poliisit (Nadržení policisté) z roku 1993, z díla, které bylo po pěti dílech zakázáno a které je vším jiným, než tím, za co je považováno – ukázky s komentářem budou simultánně tlumočeny. V klubu zahrají noiser Romuald Fogolin alias Romano Krzych a hudebníce a malířka Iveta Plná alias Poprvé a za peníze a PAM alias Pasi Mäkelä ve společném projektu re: SPERM  Dodekafoninen talvisota (Dodekafonická Zimní válka), interpretující skladbu ze slavného alba Shh! (1970) finské undergroundové skupiny Sperm.

Následovat bude čtení z finské poezie, na němž se vedle Pasiho Mäkely budou jako překladatelé a interpreti podílet Timo Malmstedt a Jitka Hanušová. Bude představen například spisovatel, básník, autor prvního významného finsky psaného románu Aleksis Kivi (zemřel v roce 1872 v pouhých osmatřiceti), finskošvédský modernistický básník a překladatel (Pound nebo Sanburg) a také významný hudební skladatel Elmer Diktonius.

Na Muumi Performance, inspirovanou Mumínky Tove Janssonové, přijedou finští performeři Jussi Saivo a Riikka Svamberg, kteří vystoupí společně s Pasim Mäkelou a Tomášem Procházkou (Handa Gote, B4 aj.). Bude se hrát finská hudba z vinylových desek. Z originálního EP zazní slavný konceptuální sound work Extendend Play z roku 1968, v němž hlasatel hlásí volební hlasy: „Kekkonen, Kekkonen, Kekkonen…“ – jméno finského prezidenta, který byl ve funkci od roku 1956 do roku 1981.

Redaktoři časopisu HIS VOICE, Petr Ferenc a Matěj Kratochvíl, připravují tuto událost finský mix tape. Jíst se bude kalakukko (bochník chleba pečený s nakrájenou rybou, zaseklou do tmavnoucí kůrky) a pít finské nápoje všeho druhu. Kdo přijde, bude vítán – a ten, kdo do klubu dorazí s pravým finským příslovím, bude vítán obzvlášť. Jedno pěkné nefalšované na konec: Sauna je lékárna chudého. Ať žije samostatné Finsko!

Foto – Dita Havránková