Nils Økland Ensemble na Dobršské bráně

Znáte hardangarské housle? Právě tento nástroj a jeho zvuk můžete poznat na jedinečném vystoupení předních zahraničních hudebníků při poslechu skladeb v jejich podání, poprvé v České republice na Mezinárodní hudební festival Dobršská brána.

Jedním z nejlepších hráčů na hardangerské housle je Nils Økland, který svou hudbu popisuje jako „hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku“. Koncertuje s různými sestavami. Na festivalu zahraje Nils Økland Ensemble ve složení Nils Økland (hardangerské housle, viola d’amore), Sigbjørn Apeland (harmonium), Rolf-Erik Nystrøm (alt a baryton saxofon), Mats Eilertsen (kontrabas) a Håkon Mørch Stene (perkuse, vibrafon).

FESTIVAL DOBRŠSKÁ BRÁNA

Festival Dobršská brána si klade za cíl představit muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Motto „Brána do světa hudby“ říká, že hudbu nemá smysl rozdělovat na nějaké styly. Hudebníci přijedou do Dobrše již den před festivalem a připraví společné vystoupení, které se odehraje na závěr festivalu a bude k vidění právě jen na něm.

Jednotícím prvkem festivalu jsou smyčcové nástroje. Ty uslyšíme v různých nástrojových kombinacích, ale i sólově, hrát volnou improvizaci, skladby napsané původně pro jiný nástroj i kompozice určené přímo pro tyto konkrétní interprety. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Sólové recitálu budou v kostele Zvěstování Panny Marie, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná ve zvonici kaple sv. Jana a Pavla, závěrečná tancovačka proběhne v sále bývalé místní hospody. Posluchači i hudebníci se tak seznámí s Dobrší a jejími památkami zblízka.

NILS ØKLAND ENSEMBLE (Norsko)

Nils Økland je houslista s novátorským přístupem k hudbě a specialista na norský lidový nástroj hardangerské housle. Kreativním způsobem rozšiřuje záběr folklorní hudby ve své domovině. Svou hudbu popisuje jako „hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku“. Økland vydal na značce ECM čtyři alba, sólovou desku Monograph, v duu se Sigbjørnem Apelandem desku Lysøen a desky Lumen Drones (2014) a Kjølvatn (2015) s kapelou. Pro Rune Gramofon natočil před spoluprací s ECM dvě alba.

Spolupracoval s Christianem Wallumrodem či Arvem Henriksenem a pravidelně hraje s klasickými, folkovými, rockovými a jazzovými muzikanty, například v kapele 1982 zaměřené na improvizaci a v rockovém triu Lumen Drones.

Nils Økland Ensemble vystupuje ve složení Nils Okland (hardangerské housle, viola d’amore), Sigbjorn Apeland (harmonium), Rolf-Erik Nystrom (alt a baryton saxofon), Mats Eilertsen (kontrabas) a Hakon Morch Stene (perkuse, vibrafon).

Více informací na www.nilsokland.no

HARDANGERSKÉ HOUSLE

Hardangarské housle jsou tradiční norský nástroj. Sestrojil je v roce 1651 Ole Jonsen Jaastad z Hardangeru. Mají kromě běžných čtyř strun ještě další čtyři nebo pět kratších strun, na které se nehraje a které fungují jako rezonanční struny. Nástroj má proto úžasný, energický zvuk, využívaný kdysi jako doprovod k tanci nebo při procesích. Hardangerské housle jsou větší než klasické a jejich smyčec je více vyklenutý, díky čemuž může hudebník jednodušeji zabrat několik tónů najednou, a tím vytvořit souzvuk. Housle jsou krásného zdobení, což ukazuje na úctu k tomuto nástroji. Hardangerským houslím se přičítají nadpřirozené schopnosti a dle pověsti byli častými hráči na tento nástroj šamani a norské vodní bytosti, či dokonce sám ďábel. Hrou na tyto housle se propojoval náš svět se světy dosud nepoznanými.

PROGRAM FESTIVALU

Pátek 25. srpna

 • Garth Knox (Irsko)
 • Mantaban3jo (ČR)
 • Prázdné hory jsou plné větru a deště (USA, Finsko, Japonsko, ČR) – součástí ensamblu finský kontrabasista Esko Mäkinen
 • Maya Homburger & Barry Guy (Švýcarsko, VB)

Sobota 26. srpna

 • Petr Tichý (ČR)
 • Anna Romanovská (ČR)
 • Gabriela Vermelho & Jakub Jedlinský (ČR)
 • Roštovanka (ČR)
 • Nils Økland Ensemble (Norsko)
 • Garth Knox Saltarello Quartet (Irsko, Francie)
 • závěrečná tancovačka za účasti všech přítomných muzikantů

Podrobný program včetně míst konání viz webové stránky festivalu, další informace také na facebookové stránce akce.