Koncert Dávné nordické příběhy

Ve čtvrtek 12. a v pátek 13. ledna zahraje orchestr Filharmonie Brno v Janáčkově divadle koncert nazvaný Dávné nordické příběhy. Jistě zaujme všechny, jimž je blízká kultura severských zemí.

Dánský skladatel Hans Abrahamsen (1952) napsal skladbu let me tell you (povím vám) v letech 2012 až 2013 na objednávku Berlínských filharmoniků, kteří ji premiérovali pod taktovkou Andrise Nelsonse a s fenomenální sopranistkou Barbarou Hanniganovou jako sólistkou 20. prosince 2013 v Berlíně. Dílo se od té doby dočkalo spousty dalších provedení na renomovaných světových pódiích a získalo řadu prestižních ocenění včetně Grawemeyerovy ceny či Diapason d‘Or.

Autor libreta Paul Griffiths líčí příběh Ofélie ze Shakespearova Hamleta, ovšem z pohledu samotné hrdinky. Zachycuje její pocity a vytváří z nich poetické obrazy, jež v Abrahamsenově zhudebnění získávají působivý náboj vygradovaný v závěru, kdy se Hamlet stává pro Ofélii sluncem, ta se proměňuje v předmět jeho odrazu, avšak na pozadí se již ozývá bolestná předzvěst Oféliiny poslední cesty anglickou zimní krajinou, na níž se hrdinka vzdává své lásky.

Program:

EDVARD GRIEG Peer Gynt, výběr ze suit op. 46 a 55
HANS ABRAHAMSEN let me tell you (povím vám) pro soprán a orchestr
JEAN SIBELIUS Symfonie č. 5 Es dur op. 82

Nicole Chevalier soprán
Filharmonie Brno
dirigent Michael Schønwandt

Koncert se koná pod záštitou Dánského velvyslanectví v Praze.

Více informací včetně vstupenek zde, případně na Facebooku.

Sopranistka Nicole Chevalier, foto: Maurice Korbel