Výstava Severské jazyky v Ostravě

do půlky ledna 2023 je ve studovně Filozofické fakulty Ostravské univerzity (Reální ulice 5, budova D) k vidění roll-upová výstava věnovaná větším i méně známým jazykům evropského Severu. Texty jedenácti panelů se zajímavostmi o dánštině, faerštině, finštině, grónštině, islandštině, kvénštině, meänkieli, norštině, sámštině, staroseverštině a švédštině připravila desítka českých autorů, kteří začali studovat tyto jazyky většinou z čirého zájmu a nadšení. Někteří se těmito jazyky dnes živí, jiní je mají jako životní vášeň.

Výstava byla zahájena 1. 12. 2022 vernisáží, které předcházela přednáška Česko v Arktidě/Arktida v Česku autora grónského panelu PhDr. Ing. Zdeňka Lyčky (MZV ČR).

Foto: Archiv Ostravské univerzity

Podrobněji o severských jazycích na webových stránkách www.severskejazyky.cz.

Výstava a webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu č. EHP-CZ-ICP-2-004 „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2020–2022 na FHS UK. Projekt je podpořen Fondy EHP. Na vzniku výstavy a webových stránek se podílel Skandinávský dům, texty připravili čeští odborníci věnující se daným jazykovým oblastem. Obrazový doprovod je dílem ilustrátorky a grafičky Evy Holé.

Foto: Archiv Ostravské univerzity