Islandská komedie Létání pro začátečníky v českých kinech

Bojíte se létat? Oni taky, ale rozhodli se to řešit. Přepracovaná podnikatelka, válečný veterán a výstřední influencerka se svým zakřiknutým partnerem se pod odborným dohledem vydávají pokořit svůj strach z létání. Na konci špičkového kurzu měl účastníky čekat krátký let, místo toho se však vydávají na Island. Odložený let, náhradní nezkušený lektor, turbulence a závada na letadle jsou pak jen začátkem cesty lemované šlamastykami. Když je nesourodá skupina nakonec donucena strávit noc v luxusním hotelu uprostřed islandské pustiny, začíná přituhovat a strach z létání se stává tím nejmenším problémem. Turbulentní komedie Létání pro začátečníky odhaluje ty nejbláznivější lidské vlastnosti, které se ukážou vždy, když se to člověku nejméně hodí.

Island je domovinou mnoha brilantních komediálních režisérů, mezi než se bezesporu řadí i Hafsteinn Gunnar Sigurðsson, který se zapsal do povědomí diváků se svou mysteriózní černohumornou komedií Pod jedním stromem, jež soutěžila na benátském filmovém festivalu. Nyní se po šesti letech vrací s netradičním tématem a ostrým humorem sobě vlastním. Aviofobie neboli strach z létání patří mezi nejčastější fobie, kterými lidé trpí. Na strach z létání se zaměřila i turbulentní komedie se severským šarmem Létání pro začátečníky sledující skupinku odvážlivců, kteří se rozhodli svému strachu čelit za pomoci špičkového kurzu. Závěr kurzu v podobě neplánovaného letu na Island a nouzového přistání je však pro nesourodou skupinu účastníků jen prvním z mnoha humorných překážek, kterým musí na své cestě čelit. Černou komedii, v níž září Timothy Spall jako ostřílený válečný veterán, uvede do kin distribuční společnost Aerofilms v islandsky zasněženém termínu 21. prosince.

Strach z nebeských výšek

Téma aviofobie se týká až pěti procent populace, určitou formu úzkosti během letu může dokonce pociťovat až 60 % procent pasažérů. Nejen pro islandského režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona je to tedy osobní téma. On sám sice letadlem cestuje bez obav, na problematiku však narazil díky svému bratrovi, který jej nemohl přijet navštívit do New Yorku, kde tehdy pobýval, protože měl panickou hrůzu nastoupit do letadla. Svému strachu se ale, stejně jako hrdinové filmu, rozhodl čelit.

„Když mi kurz popisoval, uvědomil jsem si, že na úsilí a odvaze, které člověk musí vynaložit, aby překonal svůj strach, je něco hluboce lidského a univerzálního a že by to mohl být zajímavý námět na film,“ říká o filmu pětačtyřicetiletý islandský rodák, který se tak svůj film rozhodl věnovat svým nejbližším.


Létání pro začátečníky

Island, Velká Británie, Německo, 2023 | 97 minut

Režie a scénář: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

Hrají: Lydia Leonard, Timothy Spall, Ella Rumpf, Emun Elliott, Rob Delaney a další