Dne 16. června 1907 se narodila finská spisovatelka Helvi Hämäläinen (1907–1998), jedna z nejvýznamnějších finských autorek 2. poloviny 20. století. Proslavila se zejména romány navazujícími na realistickou tradici, v nichž se ovšem silně projevuje i vitalistická filozofie. Známé jsou i její novely, básně a deníky.
První velký úspěch zaznamenala Hämäläinen románem Katuojan vettä (1935; Voda ze stoky) pojednávajícím o živořící ženě žijící samotné s dítětem. Velkou diskusi vyvolal obsáhlý román Säädyllinen murhenäytelmä (1941, Spořádaná tragédie) zobrazující život finské inteligence ve 30. letech. V některých postavách je možné rozpoznat slavné osobnosti tehdejšího Finska (spisovatelé Tyyni Tuulio či Olavi Paavolainen). Pasáže kritizující hitlerovské německo byly v době vydání románu zcenzurovány a jeho plná verze vyšla až o 40 let později.
K válečné zkušenosti se autorka vrátila mimo jiné ve své poslední sbírce básní Sukupolveni unta (1987; Sen mé generace), za níž obdržela literární Cenu Finlandia. Do češtiny byla přeložená jediná její novela Karkuri (1961, Zběh), jež na postavě mladého zběha v období druhé světové války řeší morální otázku zrady kolektivu za cenu osobního štěstí.
Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: yle.fi