15. 6. – Valdemarův den

15. června se v Dánsku od roku 1912 slaví Valdemarův den (dánsky Valdemarsdag). Podle legendy se právě v tento den v roce 1219 snesla z nebe dánská vlajka ve chvíli, kdy dánský král Valdemar Vítězný bojoval proti proti Estoncům v bitvě u Lyndanisse (dnešní Tallinn).

Křesťanský král Valdemar se na východ vydal v čele křížové výpravy proti pohanským Estoncům. Se svou rozsáhlou armádou se vylodil na estonském pobřeží, usadil se nedaleko Lyndanisse a začal budovat hrad. Tak vznikl Castrum danorum, z něhož se později vyvinulo estonské hlavní město Tallinn. 15. června 1219 však Estonci Dány z pěti stran napadli. Dánská armáda prohrávala, a tak se biskup Andrei obrátil s prosbou o pomoc k Bohu. Z nebe se v odpověď na modlitby snesl rudý prapor s bílým křížem. Dánům, posíleným znamením shůry, se podařilo vývoj bitvy otočit a zvítězit. Tallinn a další území se tak dostala pod dánskou nadvládu. Vítězný prapor si Dánové ponechali jako symbol své říše.

Dánská vlajka (dánsky Dannebrog) je tvořena červeným podkladem a bílým skandinávským křížem. Skandinávský kříž a vůbec celkovou podobu vlajky jen s pozměněnými barvami posléze převzaly všechny severské státy – Norsko, Švédsko, Finsko, Island i dvě autonomní území Faerské ostrovy a Ålandské souostroví. Dánská vlajka patří k nejstarším na světě a je považována za nejstarší evropskou státní vlajku, kterou kontinuálně používá nezávislý stát. Tomu také odpovídá úcta Dánů k vlastní vlajce, jejíž výročí vzniku si každoročně připomínají státním svátkem již od počátku 20. století.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org