17. 6. – Den nezávislosti, Den vzniku Islandské republiky

Dnes slaví Island Den nezávislosti, který je zároveň Dnem vzniku Islandské republiky (islandsky Lýðveldisdagurinn). 17. června 1944 se Island stal samostatným státem poté, co lidé v referendu rozhodli o zrušení unie s Dánskem a o vytvoření republiky.

Island byl ve 13. století podroben norskými panovníky a roku 1397 společně s Norskem připadl Dánskému království. V roce 1874 byla ostrovu přiznána vnitřní autonomie (Islanďané mohli mít vlastní ústavu a svoji vládu), ale stále byl součástí Dánska. Na začátku 20. století pokračovalo osamostatňování Islandu ustavením Islandského království 1. prosince 1918. Jednalo se o nezávislý stát, který byl s Dánským královstvím spojen personální unií. Obě království měla společného panovníka – za dobu existence Islandského království (1918–1944) to byl jediný král Kristián X. Dále byl Island v té době neutrálním státem bez armády a o jeho obranu se staralo Dánsko.

Smlouva o personální unii byla platná do roku 1940 a po uplynutí mohl kterýkoli z obou států požádat o úpravu nebo, pokud k revizi do tří let od roku 1940 nedošlo, mohl jakýkoli z obou států smlouvu jednostranně vypovědět. Už od začátku 30. let byli někteří obyvatelé pro zrušení svazku s Dánskem. Od roku 1942 probíhaly přípravy na změnu státního zřízení. Roku 1944 byl islandským parlamentem Altingem schválen návrh zrušení unie s Dánskem a bylo vyhlášeno celonárodní referendum, kterého se zúčastnilo 98 % voličů. Celých 97 % z nich hlasovalo pro zrušení unie a 95 % z nich dalo hlas republice jakožto preferovanému státnímu zřízení. 17. června 1944 byl Island vyhlášen republikou a byla zrušena personální unie s Dánskem. Prvním prezidentem Islandské republiky byl zvolen Sveinn Björnsson.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org