Halldór Laxness

23. dubna se narodil islandský spisovatel Halldór Laxness (1902–1998), nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1955. Halldór Laxness, vlastním jménem Halldór Gudjónsson vyrůstal s rodiči na statku Laxnes, podle kterého si v dospělosti vytvořil pseudonym. Po studiích na gymnáziu v Reykjavíku se vydal na pouť po Evropě. Jeho život i tvorbu významně ovlivnily dvě události – v polovině 20. let konvertoval ke katolicismu a během svého pobytu v USA na přelomu 20. a 30. let se stal přesvědčeným socialistou. V následujících dvou desetiletích vystupoval coby levicový intelektuál velmi aktivně jako komentátor soudobého politického dění. Prosocialistické názory zřetelně ovlivnily jeho tehdejší realistickou tvorbu. Laxnessovy knihy si však vždy zároveň udržovaly ironický humor a nadsázku. V 60. letech se s myšlenkami socialismu rozešel. Dokládá to mj. několik experimentálních dramat z tohoto období, v nichž jeho typický realistický styl dostal určitý nádech mystiky a snovosti.

Během svého dlouhého tvůrčího období, které se rozprostírá od roku 1919 až do roku 1987, napsal celou řadu románů, básní, povídek, divadelních her, novinových článků, cestopisných líčení a vzpomínkových črt.

Do češtiny bylo přeloženo celkem 11 jeho knih, z nichž k nejznámějším patří Salka Valka, Svobodný lid, Úsvit nad slatinami a Rybí koncert. Salka Valka z let 1931–32 byla do češtiny přeložena poprvé už v roce 1941. Podobně jako většina Laxnessových románů detailně pojednává o nelehkém životě islandských rybářů. V loňském roce se nakladatelství Dybbuk rozhodlo vydat dosud nepřeloženou Laxnessovu knihu Křesťanství pod ledovcem z roku 1968 v překladu Heleny Kadečkové. Tento román se tematicky i formálně liší od Laxnessových realistických románů, neboť byl napsán v době, kdy se autor již od socialistických myšlenek odklonil a jeho styl se stal více experimentálním.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: denstoredanske.dk