Hnutí na ochranu jezera Koijärvi, počátky finského environmentalismu

Dnem 21. dubna 1979 se datují počátky finského environmentalismu. Na protest proti vysoušení jezera Koijärvi, které představuje významnou ptačí lokalitu, se tehdy na národní úrovni sjednotili ekologičtí aktivisté, do té doby činní v mnoha malých organizacích lokálního významu.

Vyschnutí poměrně mělkého jezera Koijärvi nedaleko obce Forssa v jižním Finsku se očekávalo už od první poloviny 20. století. V 60. letech jezero úplně zarosto a v 70. letech řešili majitelé pozemku otázku, zda mají právo vysušit vodní plochu docela. Protože se rozhodování úřadů nesmírně vleklo, rozhodli se vlastníci půdy vzít osud jezera Koijärvi do vlastních rukou a začali budovat odvodňovací stoky. Záměr likvidace významného hnízdiště ptáků ovšem pobouřil mladou generaci ekologicky smýšlejících Finů. Dne 21. dubna 1979 se shromáždili u jezera a začali ho bránit doslova vlastními těly. Za účelem zabránění vysoušení vystavěli hráz a když proti ní vyjely povolené buldozery, aktivisté se k nim připoutali, takže na místo musela přijet policie. Přehradu se nakonec podařilo vyhodit do povětři, ale aktivisté se nevzdávali a vymysleli nové postupy, jak vysoušecí stoky blokovat. Jezero nakonec zkáze uchránili.

Hnutí vzbudilo obrovský zájem médií i politiků. Mnoho z jeho hlavních aktérů stanulo dokonce před soudem, kde čelilo obvinění z maření výkonu veřejných činitelů. Celkem 101 osob bylo odsouzeno k mírným pokutám, mladí lidé je ale oslavovali jako hrdiny. Společenský dopad na následný vývoj finského ekologického aktivismu a ekologického myšlení vůbec byl obrovský. Jedním z jeho důsledků bylo například založení ministerstva životního prostředí roku 1983. Řada z aktivistů od Koijärvi stála také u vzniku finské Strany zelených (Vihreä liitto) roku 1988.

Ptačí lokalitu Koijärvi se díky odvážnému činu mnoha mladých lidí podařilo zachránit a roku 1992 mohla být zapsána na seznam ekologicky významných oblastí Natura2000. Koijärvi se stalo synonymem pro ekologický aktivismus, jehož pionýrské období ve Finsku dodnes zajímá řadu badatelů – na toto téma vznikají disertační i diplomové práce, které se událostmi a jejich vlivem zabývají z nejrůznějších pohledů. Roku 1995 natočil režisér Ville Koivisto s pamětníky v čele s Villem Komsim, Kallem Könkkölou a Osmem Soininvaarou dokumentární film Mitä kuuluu, Koijärvi (Jak se máš, Koijärvi?).

 

Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: tyovaenperinne.fi