Jón Þór Birgisson

Islandský hudebník Jón Þór Birgisson, známý také jako Jónsi, se narodil 23. dubna 1975 v Reykjavíku. Jón byl od svých sedmnácti let frontmanem grunge kapely Stoned, ale již o dva roky později založil nejslavnější islandskou kapelu všech dob a ikonu post-rocku Sigur Rós. O rok později, tedy roku 1995, ale založil také experimentální rockovou skupinu Bee Spiders, která hned v prvním roce své krátké existence vyhrála „Cenu pro nejzajímavější kapelu“ v soutěži Músiktilraunir.

Jón (kytara a vokály) a Georg Hólm (basová kytara) spolu hrají již od založení kapely Sigur Rós v roce 1994, jediná změna proběhla za bicími, kdy zakládajícího bubeníka Ágústa Ævara Gunnarssona vystřídal Orri Páll Dýrason, krátce se Sigur Rós hrál i klávesista Kjartan Sveinsson. První album Vón (Naděje) vyšlo roku 1997 a celkově během více než dvacet let své existence vydali Sigur Rós sedm desek, které jsou již od přelomového alba Ágætis byrjun (Dobrý začátek) z roku 1999 vždy netrpělivě očekávány celosvětovou rockovou scénou.

Jón také vydával sólový materiál pod pseudonymem Frakkur, v roce 2009 vydal spolu se svým partnerem Alexem Somersem instrumentální album Riceboy Sleeps. Jón se podílel i na soundtracku několika filmů, v poslední době dokonce i na americkém animovaném filmu Jak vycvičit draka a Jak vycvičit draka 2.

 

Autorka článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: zimbio.com