Cestovatelský podvečer 2020

Stýská se vám po pořádné zimě a sněhové nadílce? Přijďte si poslechnout vyprávění o ledovém Severu! V pořadí již 9. cestovatelský podvečer nás tentokrát zavede do jižnějších částí Norska a za finský polární kruh. Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s pražským Klubem cestovatelů.

Cyklistka a závodnice Markéta Peggy Marvanová ve své přednášce odhalí, jakým výzvám člověk čelí při zdolávání tisícikilometrové trasy závodu Lapland Extreme Challenge vedoucího zasněženým finským Laponskem. Finský dobrodruh, cestovatel a fotograf Harri Ahonen představí (kromě Prahy také v Brně) nejkrásnější treky národních parků jižní poloviny Norska a také se podělí o své zkušenosti s přípravou jídla v přírodě. Obě přednášky budou doprovázeny bohatým obrazovým materiálem.

Vstupné: 80 Kč / 50 Kč pro členy Skandinávského domu

Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci vstupenek na e-mail anezka@skandinavskydum.cz (rezervace propadá 15 minut před začátkem první přednášky), a to nejpozději do soboty 25. 1. 2020 9:00. Platba vstupenek proběhne na místě v hotovosti.

Program podvečera:

17:30 Markéta Peggy Marvanová: Lapland Extreme Challenge (česky)
19:00 Harri Ahonen: Treky jižního Norska (anglicky) 

foto: Markéta Peggy Marvanová

17:30 Lapland Extreme Challenge (česky)

Přednáška o prvenství na extrémní výzvě Lapland Extreme Challenge. Jaká úskalí musí člověk překonat při zdolávání 1049 kilometrů dlouhé trati vedoucí skrze zasněženou krajinu polárního kruhu? Co za překážky přináší překonání zasněžených oblastí, které nikdo nenavštěvuje? Kde a jak člověk spí? Jaké je čelit mrazu po dobu 27 dní? Proč výzvu do dnešních dní zdolali jen tři lidé?

Přednáší Markéta Peggy Marvanová, první a dosud jediná žena na světě, která tuto výzvu spolu se svým partnerem Adamem Záviškou pokořila.

foto: Harri Ahonen

19.00 Treky jižního Norska (anglicky)

Druhá část večera nás zavede k nejvyšším vrcholkům hor, nejmohutnějším vodopádům a ledovcům Severu, které se nacházejí právě v jižní části Norského království. Dozvíte se tipy, kam vyrazit na jednodenní trasy i na místa, kde se vyplatí strávit dnů více, kde na noc složit hlavu a jak během putování norskými přírodními parky nehladovět a připravit si dobré jídlo.

Přednáší finský dobrodruh, cestovatel a fotograf Harri Ahonen. Harri pěšky prošel téměř celou Skandinávii a kromě krásných fotografií se s vámi podělí o své zážitky a praktické rady na cestu.

Úvodní foto: Harri Ahonen