5. 4. – Konec prohibice ve Finsku

5. dubna 1932, přestal platit prohibiční zákon, který od roku 1919 zakazoval výrobu, dovoz, prodej a držení alkoholických nápojů ve Finsku pro jiné než lékařské, vědecké či technické účely. Zákon byl většinou Finů přijímán s velkou nelibostí a nutno říci, že byl velmi často porušován. Finové se uchylovali k nebezpečné domácí výrobě samohonky a hojně také k pašeráctví a obchodování s alkoholem na černém trhu. Nelegální alkohol se pašoval nejprve z Estonska, později i z Německa a polského Gdaňsku. Porušování prohibičního zákona a zločiny spojené s alkoholem ve 20. letech tvořily dohromady 80 % všech šetřených přestupků a trestných činů, což nesmírně zaměstnávalo finskou policii. Zákon nebyl nijak výhodný ani pro státní pokladnu, neboť daň z alkoholu tvořila dříve podstatnou část příjmů.

Vzhledem k nefunkčnosti zákona, zvýšení kriminality a všeobecné nespokojenosti s prohibicí bylo rozhodnuto uspořádat referendum o jejím zrušení. Konalo se 29.–30. prosince 1931 a jeho výsledek byl poměrně jasný – přes 70 % voličů hlasovalo pro zrušení zákona. V únoru 1932 schválil finský parlament nový zákon o alkoholu, který povolil jeho výrobu, distribuci a prodej. Stát si ovšem v oblasti prodeje tvrdého alkoholu ponechal monopol, který platí dodnes.

5. dubna 1932 přesně v 10:00 se poprvé otevřely prodejny Alko. V souvislosti s touto událostí se připomíná kuriózní číslo 543210 odkazující na datum (5. 4.), rok (-32) a hodinu (10). Prodejny Alko byly nejprve jen ve městech a na venkov se rozšířily až koncem 60. let minulého století. Až do 70. let podléhal ve Finsku prodej alkoholu přísným omezením, například nákup většího množství vyžadoval speciální povolení. Postupem času se ale pravidla zmírnila – v dnešní době již například není problém objednat si alkoholické nápoje v barech a restauracích. Tvrdý alkohol je ve Finsku ale stále možné zakoupit pouze ve státních prodejnách Alko, jejichž správou je pověřeno ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví.

V současné době je ve Finsku celkem 343 prodejen Alko a 116 dalších míst, kde lze alkoholické produkty objednat. Prodejny jsou obvykle otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 18/20 hodin, v sobotu od 9 do 16/18 hodin. Alkohol nad 22 % se prodává pouze osobám starším 20 let, do 22 % i 18 a 19letým. V restauracích a barech je nicméně jen jedna věková hranice pro prodej veškerého alkoholu, a to 18 let. Extra silný alkohol (nad 80 %) je možné držet a prodávat jen se zvláštním povolením. Slabší alkohol (do 4,7 %) jako pivo nebo cider zakoupíte i v běžných obchodech, ovšem pouze do 21 hodin.

 

Zákon o alkoholu (Alkoholilaki / Alkohollag) ve finském a švédském znění:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19941143 (FI)
http://www.finlex.fi/sv/laki/ajantasa/1994/19941143 (SE)

 

Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: alko.fi