6. 4. – Odvolání litevského prezidenta Rolandase Paksase

Litevský prezident Rolandas Paksas (nar. r. 1956) je litevským politikem (byl mj. premiérem a starostou Vilniusu) a třetím prezidentem Litvy po obnovení nezávislosti země v roce 1990. Úřad prezidenta Litevské republiky zastával od 5. ledna 2003 do 6. dubna 2004. Do dějin se zapsal jako první a zatím poslední evropský prezident, kterého odvolali z funkce po impeachmentu.

Impeachment je proces, při němž soud zbaví státního úředníka funkce pro zneužití moci, pro jiné prohřešky nebo pro neschopnost. V případě Paksase byl impeachment iniciován litevským parlamentem (seimem). Paksas byl za nedodržování ústavy a porušení prezidentské přísahy zbaven funkce prezidenta republiky. Podle rozsudku Ústavního soudu Litevské republiky nesmí do konce života vykonávat žádný státní úřad, ve kterém je třeba složit přísahu.

Konkrétním činem, který vedl k zahájení procesu, bylo protiústavní udělení občanství Litevské republiky Jurijovi Borisovovi, do té doby občanu Ruska, podezřelému z napojení na ruský organizovaný zločin. Vyšetřování pak bylo zaměřeno na udělení tohoto občanství, jež bylo po procesu Borisovovi odebráno, na únik informací o procesu (Paksas Borisova informoval, a tím vyzrazoval státní tajemství) a na styky Paksase a Borisova. Borisov byl hlavním sponzorem Paksasovy kampaně před prezidentskými volbami a jeho vklad nápadně převyšoval vklady sponzorů protikandidátů. Dále měl Borisov závažné politicko-ekonomické a vojenské zájmy v Litvě.

Před hlasováním parlamentu o odvolání Paksase z funkce prezidenta republiky se obviněný nechal slyšet, že celé události lituje, přiznal, že se dopustil chyb, ale vinu odmítal.

Rolandase Paksase ve funkci prezidenta Litvy dočasně do dalších voleb nahradil Artūras Paulauskas. Paksas je od roku 2009 poslancem Evropského parlamentu a v Litvě vede politickou stranu Za pořádek a spravedlnost (Už tvarką ir teisingumą), která má v současné době 11 křesel v parlamentu.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org