25. 2. – Začátek výcviku finských „myslivců“

Dne 25. 2. 1915 se začalo s výcvikem finských vojenských myslivců (jääkärit).

Slovo jääkäri, česky vojenský či polní myslivec, je pojem, který ve finských dějinách označuje speciální vojenské jednotky, které byly v letech 1915–1917 školeny v Německu za účelem podpořit odtržení Finska od Ruska, pokud by neprobíhalo mírovou cestou. Možnost vojenského výcviku přímo ve Finsku byla v této době velmi složitá, proto vznikla dohoda s Německem o tajném náboru mužů a v roce 1915 tak na výcvik do Německa odjelo prvních dvě stě Finů, posléze následovaných dalšími dvěma tisíci. Odchod byl čistě dobrovolný a většina budoucích vojáků byla z řad vysokoškolských studentů středních vrstev. Tito vojáci se pak účastnili bojů proti Rusku v Pobaltí.

Část z nich se v roce 1918 vrátila do již samostatného Finska, aby sehrála významnou roli v započaté občanské válce na straně konzervativců, tzv. bílých, kteří bojovali proti sociálním demokratům a komunistům, tzv. rudým. Vojenští myslivci nebyli důležití svým počtem, který nebyl nijak velký, ale především tím, že se jednalo o vzdělané vojáky schopné velet ostatním. Po vítězství bílých se z řady vojenských myslivců stali důstojníci, kteří aktivně působili v armádě během zimní a pokračovací války a jejich postavení v obranných silách Finska bylo silné až do 50. let.

Vojenští myslivci byli původně pěší jednotky, které pro rychlejší pohyb někdy využívaly kola. Po občanské válce měli tito proškolení vojáci možnost používat slovo jääkäri ve své vojenské hodnosti (např. jääkärikenraali). Proslulý skladatel Jean Sibelius složil Jääkärimarssi (Pochod vojenských myslivců), který zněl při mnoha slavnostních vojenských příležitostech. V současné armádě je jääkäri stále užívaná hodnost, od původního významu však již posunutá na obecnější rovinu.

 

Autorka článku: Zuzana Vorlíková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: alternativefinland.com