16. 5. – Alexander Rybak vítězí v Eurovision Song Contest

16. května 2009 zvítězil norský zpěvák a hudebník běloruského původu Alexander Rybak v 54. ročníku hudební soutěže Eurovision Song Contest (zkráceně Eurosong, dříve Velká cena Eurovize). Závěrečné klání se konalo v noci ze 16. na 17. května v Moskvě. Brzy po začátku velkého finále bylo všem jasné, že norský zástupce získává nejvíce sympatií. V jeho prospěch hovořily i průzkumy před zahájením soutěže.

Svou písní Fairytale (Pohádka; viz video) založenou na folkových motivech a prvcích ruské a norské lidové hudby a snad i díky romantickému textu si získal srdce mnoha televizních diváků, především v dámských řadách, a zvítězil.

Hudbu i text k písni si Rybak napsal sám. Na pódiu ho při vystoupení doprovázela taneční skupina Frikar. Rybak vyhrál s historickým rekordem v počtu bodů (celkem 387 bodů) a obrovským náskokem (169 bodů) před druhou Islanďankou Yohannou.

Po vítězství v Eurosongu vydal norský zpěvák své první album s názvem Fairytales a se skupinou Frikar se vydal na turné po Evropě, během nějž zavítal mj. i do Prahy. Album slavilo úspěch: v devíti evropských zemích se dostalo do Top 20 tamních hitparád, přičemž v Norsku a v Rusku obsadilo dokonce první příčku.

Eurosong každoročně již od roku 1956 pořádá Evropská vysílací unie. V roce 1974 v soutěži slavně zvítězila švédská skupina Abba, která tím odstartovala svoji celosvětovou hvězdnou dráhu. Ze severských interpretů dosáhla v posledních letech stejného úspěchu kromě Alexandera Rybaka i kapela Lordi z Finska (2006). Eurovision Song Contest je nejsledovanější nesportovní televizní přenos na světě.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org