Od 15. května do 11. října 1914 se v osloském parku Frogner uskutečnila jubilejní výstava připomínající 100. výročí parlamentního sjezdu v městečku Eidsvoll a přijetí norské ústavy.
Výstava měla ukázat především proměnu norské společnosti a hospodářství za posledních sto let od zemědělství k průmyslu, ale nabízela také vhled do oblasti norské kultury a sportu. Sestávala z 216 staveb a v doprovodném programu nechyběla bohatá nabídka kulturních pořadů či ohňostroje.
Podobně jako ostatní podobné výstavy v této době musela frognerská výstava mít hlavní atrakci, a to černošskou vesnici s dvacítkou chýší obývanou osmdesátkou Afričanů a Afričanek v tradičních afrických krojích. Expozice měla představovat konžskou vesničku, přestože prezentovaní Afričané pocházeli ze Senegalu. Ve vesnici napodobovali svůj skutečný způsob života, používali autentické nářadí a zbraně, nosili vlastní šperky… Kromě exotické africké ochutnávky byly největšími diváckými taháky 700 metrů dlouhá horská dráha, divadlo Tanagra a liliputská dráha.
Většina pavilonů byla po skončení výstavy zničena, některé však byly přesunuty jinam. Pavilon Tiedemannovy tabákové společnosti byl přemístěn na osloský Ekeberg a využíván jako restaurace. Kostelík od architekta Haralda Aarse našel své nové uplatnění v Grefsenu. Pavilon Norského turistického svazu se dodnes využívá jako chata v Kolsåsu. Památník Abrahama Lincolna, věnovaný Nory ze Severní Dakoty ve Spojených státech, se přestěhoval na jiné místo v parku. U památníku Američané žijící v Norsku každoročně slaví 4. července den nezávislosti. Řadu z vystavených technických a námořních exponátů převzalo Norské technické muzeum a Norské námořní muzeum.
Celkem výstavu navštívilo více než 1,5 milionu návštěvníků, přičemž v norský národní den (nasjonaldagen) 17. května dorazilo na 30 000 lidí. Suverénně největší počet návštěvníků ale výstava zaznamenala poslední den, a to 120 000. První světová válka do konání výstavy nezasáhla, neboť Norsko vyhlásilo neutralitu. V dnešní době se ve Frognerském parku nacházejí slavné sochy od Gustava Vigelanda, ty však byly do parku umístěny až ve 20. letech 20. století. Vzhledem k 200. výročí přijetí ústavy je téma jubilejní frognerské výstavy opět živé. Ve čtvrtek 15. 5. 2014 byla v parku otevřena rekonstrukce konžské vesnice, která se i přes odpor některých kruhů stala součástí oficiálního programu oslav.
Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: upload.wikimedia.org