Den islandského jazyka (islandsky Dagur íslenskrar tungu) je na Islandu poměrně novým svátkem – slaví se teprve od roku 1996. Připadá na 16. listopadu, což je den, kdy se narodil romantický básník Jónas Hallgrímsson (1807–1845), jeden z nejvýznamnějších bojovníků za islandskou nezávislost na Dánsku. Jónas byl mimo jiné iniciátorem patriotistického časopisu Fjölnir. Islandské ministerstvo školství každoročně uděluje Cenu Jónase Hallgrímssona tomu, kdo se významným způsobem zasadil o posílení pozice islandštiny.
Jak už název svátku napovídá, zvýšená pozornost je v tento den věnována islandštině. Jazyk, kterým v současnosti mluví něco málo přes 300 000 lidí, patří mezi nejčistší na světě, v tom smyslu, že se poměrně úspěšně brání vlivům zvenčí. Množství výrazů sice pochází z angličtiny nebo dánštiny, ale pro dané jevy ve většině případů existuje i domácí název. Den islandského jazyka je tak ideální příležitostí zapomenout na veškeré výpůjčky a cizí slova a používat výrazivo ryze islandské. Jedním z příkladů může být například islandské slovo pro technologickou novinku iPad, které zní „spjaldtölva“.
V Den islandštiny je především v hlavním městě pořádána celá řada akcí oslavujících tento nevšední jazyk a rovněž je vyvěšována státní vlajka. Více informací o islandštině v našem článku.
Autorka článku: Martina Kašparová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: arnastofnun.is