Norské číslo časopisu PLAV

Dne 21. května 2020 vyšel nový PLAV. Přenese vás na drsný sever a poodhalí, jak vypadá sci-fi v Norsku a co je to cli-fi. Na čtenáře čeká úvodní studie do norské fantastiky, rozhovor s ekokritičkou o cli-fi a osm různorodých ukázek z postapokalyptických či dystopických románů, povídek a básnické sbírky, které zatím nejsou dostupné v českém překladu.

Redaktorka Silvie Mitlenerová v úvodníku píše: Když jsme s autorkou koncepce Jitkou Jindřiškovou začínaly připravovat toto číslo, řešily se v našich společenských kruzích hlavně klimatické otázky. Zabývali jsme se suchem, teplem, lyžováním, létáním, tříděním. Zdálo se, že číslo věnované norské fantastice, zaměřené na ekokritikuchmurné výhledy do budoucnosti přírody, planety a lidstva se v edičním plánu časopisu objevilo v pravou chvíli.

Místo pravé chvíle nicméně přišla pandemie a celý svět řeší úplně jiné věci. Snad i díky tomuto vydání PLAVu na chvíli zapomenete na koronavirus a najdete útěchu v literatuře. Jak říká v rozhovoru Thorunn Gullaksen Endreson: „V naší době, kterou do velké míry definují klimatické změny, je román zcela nezbytným a smysluplným nástrojem.“

Obsah čísla viz www.svetovka.cz/2020/05/04-2020

Cena 89 Kč

Zakoupíte v Knihovně Skandinávského domu a na dalších místech: www.svetovka.cz/jak-koupit