Světla Severu na festivalu Febiofest

Stálicí pražské části mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který se letos koná 23. – 31. března, se stala sekce Světla Severu věnovaná severské kinematografii.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA FESTIVAL

Dramaturgové letos představí severskou kinematografii i mimo obvyklé žánrové vody temných kriminálek a absurdních komedií s výstředními charaktery. Ve výběru sekce najdeme dokument o velmistru světa v šachu či první anglicky mluvený a v Americe se odehrávající filmu od norského režiséra Joachima Triera. Chybět nebudou ani psychologická dramata zachycující problematické dospívání mladých hrdinů či nevrlé stárnutí jejich rodičů. Na své si přijdou i milovníci Pobaltí, do výběru Febiofestu se totiž letos probojovaly i dva estonské snímky.

Na festival dorazí dánský herec Ulrich Thomasen. V rámci sekce Světla severu zaměřené na skandinávskou filmovou produkci představí svůj noirově laděný autorský režisérský debut V zárodku. Thomsen se zpočátku věnoval divadlu, pozornost mezinárodního světa filmu na sebe upoutal ve snímku Rodinná oslava a také jako hlavní padouch v bondovce Jeden svět nestačí. Za svou dosavadní kariéru byl obsazen do mnoha rolí od nezávislých filmů přes televizní seriály a akční snímky až po evropské thrillery. Zahrál si v oceňovaných dánských dramatech Adamova jablka nebo Blikající světla, natáčel se slavnými režiséry i režisérkami, jako jsou Ridley Scott, Kathryn Bigelowová či Susanne Bierová.

Kompletní program viz  www.febiofest.cz.

Anotace filmů ze sekce Světla Severu:

Vítejte v Norsku!

Životní loser a latentní rasista Petter Primus má geniální plán, jak zvrátit nepřátelský osud: krachující rodinný hotel u zapadlé sjezdovky promění na státem sponzorované centrum pro uprchlíky. První autobus s polozmrzlými běženci dorazí ještě dříve, než je hotel připraven, a situace extrémního, oboustranného kulturního šoku rychle eskaluje. Nekorektní komedie získala Diváckou cenu na MFF v Göteborgu.

Hlasitější než bomby

V prvním anglicky mluveném filmu norské režisérské hvězdy Joachima Triera, uvedeném v hlavní soutěži na MFF v Cannes, je opravdovým bojištěm rodina. Tři roky po smrti válečné fotografky Isabelle Reedové se její syn Jonah musí vrátit do rodného domu, kde se připravuje výstava jejího díla. Jonah bratr i otec mají konfliktní obraz ženy, stále určující jejich životy i vzájemné vztahy.

Matka

Lauri byl za nevyjasněných okolností postřelen, upadá do kómatu a je odkázán na matčinu péči. Sledujeme návštěvy přátel, policistů i jeho žáků střídajících se u lůžka. Jednotlivá vyprávění postupně skládají možné motivy nepochopitelného zločinu v úzce propojené maloměstské komunitě, kde všichni o sobě všechno vědí. Temně komický, brilantně vystavěný severský noir byl estonským kandidátem pro oscarové klání.

Pokrevní bratrství

Simon a jeho kámoši chodí na medicínu, studia však připomínají spíše jeden nekonečný večírek. Když se spolubydlící rozhodnou prodat společný byt a jít vlastní cestou, Simon nedokáže jejich rozhodnutí pochopit. Odmítá se vzdát bezstarostného adolescentního života a nevědomky začne ničit vše, na čem mu záleželo. Snímek je režijním debutem scenáristy Rasmuse Heisterbera (scénář ke Královské aféře či seriálu Milénium).

Rodiče

Jejich syn dospěl, odstěhoval se a už je nepotřebuje. Kjeld a Vibeke krizi čelí přestěhováním se do bytu, kde žili jako mladý bezdětný pár. Začnou rekonstruovat návrat do této doby a nezůstane jen u zařizování původním nábytkem. Originální a dramatické zkoumání toho, jak s třicetiletým manželstvím může zamávat splněný sen o návratu do mládí, okořeněné severským humorem a špetkou surrealismu.

V zárodku

Gangster Sean žije drsný, ale úspěšný život kriminálníka na okraji Los Angeles. Jednoho dne ale potká číšnici Lilly a jeho okouzlení se rychle stane fatální posedlostí. Když se ukáže, že Lilly je drogově závislá, Sean se jí rozhodne pomoci. Osudová láska tváří v tvář heroinu ale nabírá rozměr řecké tragédie. Temná, stylizovaná romance v žánrovém ladění je režijním debutem herce Ulricha Thomsena.

Magnus

Úřadující mistr světa v šachu získal titul velmistra jako třináctiletý. Pověst unikátního génia, dnes šestadvacetiletého Magnuse Carlsena, od té doby přesáhla svět královské hry. Dokument mapuje život šikanovaného zázračného dítěte z Norska, které se stalo globální superhvězdou. Fascinující drama z nejvyšších pater šachových turnajů a vhled do zákulisí geniální mysli současnosti.

Přetvářka

Anna s Johanem tráví dovolenou v luxusním přímořském domě svých přátel, kde se snaží zachránit upadající vztah. U moře potkávají zraněnou ženu s jejím manželem a nabídnou jim přístřeší. Pomoc se ale rychle mění ve zvrácenou hru, když si Anna s Johanem uvědomí, že mají s novým párem až podezřele mnoho společného. Psychologické drama mladého estonské režiséra, které mělo premiéru na MFF v San Sebastianu.

Zabijáci z maloměsta

Co napadne dva kámoše, kteří mají ulité peníze na lepší život a jejichž společná večeře s manželkami se zvrhla do nejhorší dvojité partnerské hádky v dějinách Dánska? Nejdřív se opít, jak zákon káže, a pak vyřešit problémy s otravnými ženskými, sexuální frustrací a cenou rozvodu tím, že si najmou ruského zabijáka. Dámy ale v bláznivé černočerné komedii ještě neřekly poslední slovo!

Čest mezi zloději

Minnin život se točí kolem drog, které dealuje a zároveň je na nich závislá. Všudypřítomné dluhy, které kvůli drogám nedokáže splácet, ji připraví i o střechu nad hlavou a Minna skončí ve feťáckém squattu a na ulici. Mrazivé sociální drama na hranici thrilleru ze současného Stockholmu v režii debutujícího Petra Grönlunda nabízí intenzivní a hluboce fascinující pohled na život a přežití ženy z okraje společnosti.

Na festivalu ze severské kinematografie dále uvidíte:

Bez Boha (Bulharsko, Dánsko, Francie, 2016)
Kamenné srdce
(Dánsko / Island, 2016)
Monstrózní LORDI
(Finsko / Norsko / Švédsko, 2014)
Obr (Dánsko / Švédsko, 2016)
Přes kosti mrtvých (Polsko / ČR / Německo / Švédsko, Slovensko, 2017)
Spočinout jen ve snu (Francie / Litva / Rusko, 2017)
Vážná hra (Švédsko, 2016)