Sunna Friðjóns – Bergmál

Dalším jménem, které bychom vám z pestré islandské hudební scény rádi představili, je Sunna Friðjóns, celým jménem Sunna Friðjónsdóttir. Mladá muzikantka původem z Akureyri, největšího města na severu ostrova, měla k hudbě vždy blízko – od malička zpívala a hrála na příčnou flétnu. Zapsala se proto na Islandskou akademii umění, ale hned po prvním roce přišly zdravotní problémy, příčnou flétnu musela odložit a dopřát si dlouhou přestávku, během níž přehodnocovala, čemu se chce v hudebním světě věnovat.

Jak se zotavovala, rozhodla se, že na konzervatoři zůstane, ale klasické studium hry na nástroj vymění za tvořivější obor zaměřený na zprostředkovávání hudby. Protože ji vždy velmi zajímala kompozice, přesvědčila s tehdejší spolužačkou vedení školy, aby do studijního programu zařadilo i předmět věnující se skládání hudby a písňových textů. Sunninými mentory se stali například českým posluchačům důvěrně známá Sóley nebo oblíbený skladatel a zpěvák Pétur Ben.

V plné síle pak Sunna vystoupila na absolventském koncertě, kde se svými hudebními hosty představila pásmo autorských skladeb pod názvem Enclose. Nahrávka tohoto koncertu posloužila jako základ jejího stejnojmenného debutového alba, které vyšlo v lednu 2018.

Žánrově by se Sunnina hudba dala popsat snad jako komorní pop nebo indie folk-pop, nezapře se ovšem ani inspirace klasikou. Hlavní roli hraje na desce klavír a snové vokály, hodně prostoru dostává také klarinet, housle, viola nebo kontrabas, které dodávají povětšinou minimalistickým skladbám špetku mystiky a temnoty. Veškeré hudební party i texty si Sunna skládá sama.

Z alba Enclose, dostupného na YouTube, Spotify a dalších hudebních portálech, jsme pro vás vybrali islandsky zpívanou skladbu Bergmál. Vypráví o dívce, která se ocitla sama v temné jeskyni a ráda by se z ní dostala zpátky domů. Snaží se přivolat pomoc, ale odpovědí je jí jen ozvěna (islandsky „bergmál“). Píseň tedy pojednává o izolaci, osamělosti, tísni a nejistotě, a odráží tak pocity o několik let mladší Sunny, hledající samu sebe a rozhodující se pro radikální změnu své profesní dráhy. „Tehdy mi připadalo všechno mnohem dramatičtější, než to ve skutečnosti bylo. Dneska už se tomu směju, ale i tak s tou Sunnou před čtyřmi lety dost soucítím,“ nechala se slyšet hudebnice.

Krátce po vydání Enclose se o Sunně na islandské hudební scéně začalo dost mluvit a ještě v témže roce vystoupila na největším hudebním festivalu Iceland Airwaves. Zatím koncertovala hlavně v Reykjavíku a na několika menších akcích mimo hlavní město, ale předloni vyrazila také k našim slovenským sousedům do Bratislavy, kde zahrála návštěvníkům festivalu islandské hudby Hvalur. Momentálně připravuje druhé sólové album a z prvních ochutnávek na internetu jasně vyplývá, že je rozhodně na co se těšit.

Text: Martina Kašparová, Skandinávský dům
Foto: Sunna Friðjónsdóttir & Claire Paugam