Století finského filmu

Skandinávský dům Brno ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou zve na komponovaný večer Století finského filmu, který se koná ve čtvrtek 5. října v Moravské zemské knihovně u příležitosti oslav 100. výročí finské nezávislosti.

V první části večera povypráví finštinář Michal Švec o klíčových okamžicích a milnících ve vývoji finského filmu od úplných počátků do současnosti a doporučí zásadní snímky, které by měl vidět každý filmový nadšenec.

Hodinovou přednášku bude následovat projekce klenotu zlatého fondu finské kinematografie, snímku Tulákův valčík (1941, 100 minut, režie T. Särkkä) natočeného podle scénáře Miky Waltariho.

Začátek v 18:00. Vstup zdarma.
Přednáška v češtině, film v původním finském znění s českými titulky.


TULÁKŮV VALČÍK (Kulkurin valssi)
1941, 93 minut

Režie: Toivo Särkkä
Scénář: Mika Waltari
Hudba: George de Godzinsky
Hrají: Tauno Palo, Ansa Ikonenová, Regina Linnanheimová

Píše se druhá polovina 19. století, Finské velkoknížectví stále přináleží k Rusku. Mladý finský baron Arnold žije v Petrohradě a tajně se schází s místní šlechtičnou. Poté co zvítězí v souboji nad ruským knížetem, je před pronásledováním nucen utéct do rodného Finska. Svou pravou identitu skrývá nejprve jako cirkusový zpěvák, poté kočuje s cikány a nakonec se rozhodne smířit s osudem tuláka. Dokud na jednom panství nepotká překrásnou, i když trochu nafoukanou šlechtickou dcerku Helenu. Okouzlí i ji písnička Tulákův valčík, kterou Arnold dokáže tak líbezně zazpívat a zlomit přitom nejedno dívčí srdce?

Dobrodružná komická romance natočená podle scénáře spisovatele Miky Waltariho je jednou z ozdob zlatého fondu finské kinematografie a druhým nejnavštěvovanějším finským snímkem všech dob (v počtu diváků v kinech jej překonal jen Neznámý voják z roku 1955). V hlavních rolích exceluje nejpopulárnější herecká dvojice své doby, Tauno Palo a Ansa Ikonenová, a celý snímek je protkán celou řadou nesmrtelných melodií. Je také pozoruhodnou sondou do dobových subkultur jako potulný cirkus či společnost kočovných cikánů, které odrážejí zálibu autora scénáře Miky Waltariho v exotice, tolik známou z jeho pozdějších románů.

VIDEOUKÁZKA

FOTO


Akce se koná v rámci projektu Kultura evropského Severu v Brně 2017, který probíhá za podpory statutárního města Brna.

Obrázky – zdroj: elonet.fi, kavi.fi, wikimedia.org, leffatykki.com, iltalehti.fi