Severský literární salón s Jussim Valtonenem

Tabu na Severu, tabu v globálním měřítku, tabu v mezilidských vztazích

V pořadí druhá literární beseda v rámci festivalu Dny Severu v Brně se ponese v duchu prozkoumávání a boření tabu v současné finské literatuře. Pozvání přijal Jussi Valtonen, jeden z nejvýznamějších finských spisovatelů současnosti, držitel prestižní literární ceny Finlandia za psychologický román Oni nevědí, co činí. V tomto rozsáhlém díle se nebojí proniknout hluboko do nešvarů finské a americké společnosti a otevírat palčivá témata, z nichž se však mnoho dotýká také každého z nás i celé planety – ochrana a týrání zvířat, zhoubný vliv médií a marketingu na vytváření vlastního já, přistěhovalectví a xenofobie či nefunkční mezilidské vztahy jak mezi partnery, tak napříč generacemi.

Spolu s autorem bude diskutovat jeho překladatel do češtiny Michal Švec, jehož prostřednictvím se dozvíme více o „zakázaných“ tématech ve finské literatuře a snad i odpověď na otázku, zda má překlad z finštiny nějaká svá vlastní tabu.

Moderuje Jan Marek Šík, čte herečka Kateřina Jebavá.

Jak dlouho jsme ochotní zavírat oči před utrpením kolem sebe?
Kde se v člověku ukrývá zlo?
Jsme skutečně racionálně myslící bytosti schopné převzít zodpovědnost za vlastní činy?

Finsky, tlumočeno do češtiny.
Vstupné dobrovolné

S Jussim Valtonenem se během jeho návštěvy můžete setkat:

29. 10. v Bratislavě na besedě v knihkupectví Martinus (Obchodná) od 18 h
30. 10. v Brně na autogramiádě v Knihy Dobrovský od 17 h a na besedě v MZK od 18 h
1. 11. v Praze na autogramiádě v Paláci knih Neoluxor od 17 h a na besedě v DOXu od 19 h


Jussi Valtonen (nar. 1974) vystudoval psychologii na Univerzitě v Helsinkách a neuropsychologii na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru a kromě spisovatelské činnosti se věnuje vědeckému výzkumu. Jeho třetím a zatím posledním dílem je monumentální román Oni nevědí, co činí (2014, česky LEDA 2018), za nějž obdržel nejvýznamnější domácí literární ocenění Finlandia. Hlavní hrdina knihy Joe Chayefski je úspěšný neurovědec s běžnými problémy, jehož život se radikálně změní, když se stane terčem útoku aktivistů kvůli vědeckým pokusům na zvířatech.


Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a nakladatelstvím LEDA za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna a finské literární agentury FILI.

Obrázky – zdroj: leda.cz, tammi.fi – copyright Markko Taina