Severské přednášky na festivalu Kolem světa

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA má v České republice dlouhou tradici. Již od roku 2003 sdružuje hlavní pořadatel festivalu Karel Wolf cestovatele a fotografy, kteří svými projekcemi fotografií a krátkých filmů inspirují ostatní cestovatele a fotografy k výletům za dobrodružstvím.

Letošní ročník proběhne v Praze 19. a 20. března. Těšit se můžete na řadu přednášek i bohatý doprovodný program.

My přinášíme přehled přednášek se severskou tematikou:

Norské Lofoty a Švédsko nad polárním kruhem (Jaroslav Bouzek, 19. 3. od 10:30)

Báječné a všemi opěvované norské Lofoty. Jsou skutečně tak krásné? A jak to vypadá na údajně nejsevernějším bodu evropského kontinentu? Severem Norska se vydáme z Lofot až na Nordkapp. A aby toho nebylo málo, vydáme se i do Švédska.

Švédsko není klasickou cestovatelskou destinací, ale možná vás překvapí, co všechno tu lze vidět a zažít. Nad polárním kruhem absolvujeme část jednoho z nejtěžších evropských treků v Národním parku Sarek a lze bez nadsázky říci, že se jedná o zážitek v pravdě drsný a jedinečný. Uvidíte mnoho fotografií nádherné švédské přírody a přidám i videa z ptačí perspektivy.

Ostrovy Atlantiku Island, Irsko a Azory (Petr Jan Juračka, 19. 3. od 17:00)

Ostrovů v Atlantiku je nespočet, ale tohle povídání bude o sedmi z nich, které Petr navštívil během letošního coronavirového lockdownu. Sopečná erupce na Islandu totiž nepočká, stejně jako divoký delfín v Irsku, za kterým se vypravil potápět se na nádech po boku nejlepšího světového fotografa oceánů světa, George Karbuse. A zatímco na Island i do Irska se Petr vracel po letech, úplně novým zážitkem se pro něj i pro celou jeho rodinu staly Azorské ostrovy. Poslední evropský ráj, jak se jim s oblibou přezdívá, nabízí nespočet míst pro potápění, pozorování velryb, výstupů na sopky a hlavně neuvěřitelnou dávku svobody, jakou jinde v Evropě najdeme jen stěží. A jak už to tak bývá, i pozemský ráj se může změnit v pozemské peklo.

ISLAND – překvapivý a fascinující (Vojtěch Lhotský, 20. 3. od 13:00)

Tenhle nádherný ostrov plný sopek, ledovců, vodopádů a horkých pramenů je dnes populárním místem, které navštěvuje více a více turistů. Stačí se však vydat trochu dál od nejznámějších atrakcí a najednou zjistíte, že se touláte překrásnou krajinou úplně o samotě. Procestovali jsme Island s maličkým městským autem od známých míst na jihozápadě přes odlehlé fjordy až po takřka opuštěný východ. Zápasili jsme s divokým počasím, chodili jsme nad propastmi a ledovci, pozorovali jsme papuchalky a koupali jsme se v horké řece. Nikdy jsme nečekali, jak překvapivý a fascinující dokáže Island být.

Více informací o celém festivalu včetně podrobného programu naleznete na oficiálních stránkách.