Do kin vstupuje lotyšský film Město na řece

Tragická komedie o lásce a osudové volbě na pozadí skutečných historických událostí Město na řece se chystá do českých kin 7. dubna.

Tragikomické drama o lásce a ztrátách Město na řece, které natočil lotyšský režisér Viesturs Kairišs (Sibiřský deník, 2016), vznikalo v české koprodukci a s českou hereckou účastí. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová (Bábovky, 2020).

Přečtěte si rozhovor s režisérem.

Lotyšsko-česko-litevský snímek vypráví příběh člověka, který se v krátkém časovém úseku ocitne postupně uprostřed tří totalit.

Foto: 8Heads Productions

Ansis (Davis Suharevskis) má nevinné povolání – je písmomalíř a lakýrník, stejně jako kdysi Adolf Hitler. Jeho řemeslo potřebují všechny režimy: autoritářský režim předválečného Lotyšska, komunisté i nacisté. Žádný z nich mu však nedokáže vzít jeho duši. Ansis je nucen spolupracovat; jména ulic ve městě přepsat zelenou barvou v duchu autoritářského režimu, pak všechno přemalovat načerveno pro komunisty a pak zase použít další hnědou barvu, která se líbí nacistům. Přemalovávání cedulí s názvy ulic se promění ve skutečnou grotesku: ulice Svobody se změní v ulici Sjednocení, pak je přejmenována na Stalinovu třídu, aby se z ní nakonec stala ulice Adolfa Hitlera. Tyto absurdní změny názvů ulic přerostou v katastrofu, když Ansis musí na ceduli s názvem města připsat: Diese Stadt ist JudenfreiToto město je bez Židů.

Ansis miluje židovskou dívku Zislu (Brigita Cmuntová), ale náboženské a společenské předsudky kladou jejich lásce do cesty překážky. Pak se ale objeví Naiga (Agnese Cirule), lotyšská dívka, a začne Ansisovi dávat najevo své city… Ansis se náhle musí rozhodnout mezi dvěma láskami a tím, kdo přežije a kdo zemře.

Slavnostní premiéra za účasti samotného režiséra proběhne 7. dubna od 18:30 v Kině Lucerna v rámci festivalu Dny Evropského filmu, více informací naleznete na Facebooku.

8Heads Productions