Severské filmové čtvrtky: TEN, KOHO SE BOJÍŠ

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky dánské drama

TEN, KOHO SE BOJÍŠ
(Den du frygter, Dánsko, 2008, 95 min)

Režie: Kristian Levring
Scénář: Anders Thomas Jensen
Hrají: Ulrich Thomsen, Paprika Steen, Emma Sehested Høeg, Lars Brygmann, Stine Stengade

Stránka filmu na ČSFD (72 %)

Napínavé dánské drama o otázkách, které si často bojíme položit.

Mikael má milující ženu a veselou dospívající dceru, s nimiž žije v luxusním rodinném domě. Před nedávnem si dal pauzu v práci na ministerstvu a má konečně čas soustředit se na svůj vnitřní rozvoj. Proto se také rozhodne zúčastnit se lékařského testu na nová antidepresiva. Testování léku je záhy pro výrazné vedlejší účinky zrušeno. Mikael se ovšem odmítá vzdát svého nově získaného smyslu pro klid a sebekontrolu, které mu právě tento lék poskytl, a rozhodne se v experimentu pokračovat na vlastní pěst. Uvnitř domu, který se na počátku filmu jeví jako bezpečné hnízdo harmonické rodiny ale Mikaelova stoupající agresivita a potřeba manipulovat druhými zapříčiní nejen postupný rozpad rodinné idyly, ale především nevratnou proměnu jeho osobnosti, kterou divák sleduje se zatajeným dechem. Film si pohrává s otázkou, kde je hranice mezi naší zodpovědností za vlastní osobnost a chování, a kdy jsme obětí okolností.

Hlavní postavu ve filmu ztvárnil Ulrich Thomsen, který se do paměti diváků se zapsal v řadě oceňovaných skandinávských filmů jako Rodinná oslava, Bratři a Adamova jablka, ale objevil se i v mezinárodních produkcích jako Jeden svět nestačí, Hitman či Střepy v hlavě. Po jeho boku hraje ve filmu Paprika Steen, známá dánská herečka, která patřila ke skupině Dogma 95 a objevila se ve filmech Larse von Triera Idioti, Thomase Vinterberga Rodinná oslava a Sørena Kragh-Jacobsena Mifune.

Promítání bude předcházet krátký úvod o představiteli hlavní role Ulrichu Thomsenovi.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=H3QDU6tbZXg

frygter_02 frygter_07

Promítání se koná za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a ve spolupráci s Dánským velvyslanectvím v Praze, Dánským filmovým institutem a produkční společností CinemArt.

Zdroje obrázků: sfklub.cz