Severské filmové čtvrtky: SOUROZENCI

Žít prostým životem není vždy prosté

Na statku Kleiva v západním Norsku jako by se zastavil čas. Hospodaří tu sourozenci Magnar (74) a Oddny (71). Bydlí spolu celý život a o statek se starají stejně jako generace sedláků před nimi. I přes svůj vysoký věk jsou na nohou od rána do večera, jak si to hospodářství žádá. Zastávají práci na poli i péči o dobytek na místě, kde se pomalu plynoucí dny řídí koloběhem přírody. Jejich poklidný život zpestřují pravidelné události – příchod hladového jeleního stáda, letní výprava na salaš či oslava Vánoc. A co stojí v dopisu z Ameriky?

Dokumentární film Sourozenci Frodeho Fimlanda si v Norsku získal značnou pozornost. Není divu, životní styl drtivé většiny Norů se zejména od nálezu ropy v Norském moři změnil k nepoznání, a sourozenci Kleivovi tak v dnešní společnosti působí jako zjevení. Po úspěchu snímku režisér se stejnými protagonisty navázal pokračováním Sourozenci: Cesta do Ameriky (Søsken til evig tid: Amerikareise, 2015), v němž si Magnar a Oddny poprvé v životě vezmou dovolenou.

Promítání bude předcházet krátký úvod o západonorských fjordech, kde statek Kleiva leží.

SOUROZENCI (Søsken til evig tid, Norsko, 2013, 75 min)

Režie a scénář: Frode Fimland
Stránka filmu na ČSFD: https://www.csfd.cz/film/458180-sosken-til-evig-tid

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Velvyslanectvím Norského království v ČR a Norským filmovým institutem v rámci projektu Severské filmové čtvrtky.

Obrázky – zdroj: http://soskentilevigtid.no